Öğüt çok, talebe yok

Diyarbakır Dicle Üniversitesi'ndeki akademik yıl açılış töreni ilginç bir görüntüye sahne oldu. Rektör Prof. Dr. Fikri Canoruç, 'Sevgili gençler' diye seslendiği öğrencilere bol bol nasihat etti; ancak öğrenciler salona alınmamıştı. Gerekçe: Güvenlik.

DİYARBAKIR - Üniversitelerin 2005-2006 akademik yılı açılışları sürerken, Diyarbakır Dicle Üniversitesi'ndeki tören ilginç bir görüntüye sahne oldu. Rektör Prof. Dr. Fikri Canoruç, 'Sevgili gençler' diye seslendiği öğrencilere çeşitli nasihatlerde bulundu. Ancak güvenlik amacıyla salona öğrenciler alınmamıştı.
Diyarbakır Valisi Efkan Ala, AKP Diyarbakır Milletvekili Fehmi Uyanık, Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Canan ve öğretim üyelerinin katıldığı açılışta, sıkı güvenlik önlemleri alındı. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da birer mesaj gönderdiği açılış töreni, ünlü "Mektepler olmasa maarifi ne güzel idare ederdik" sözünü hatırlattı; üniversite öğrencilerinin salona girmesi yasaklandı.
Dışarıdaki gençlere öğüt
Dicle Üniversitesi Rektörü Fikri Canoruç, açılış konuşmasının son bölümünde ise salona alınmayan öğrencilere hitap etti. Canoruç, 'Sevgili gençler' diye başladığı konuşmasının bu bölümünde, şunları söyledi:
"Dicle Üniversitesi'nde eğitim görmenin ayrıcalığına ilk adımınızı atıyorsunuz. Sizler öğreniminiz süresince mesleki alanınızda derinleşecek, aynı zamanda diğer konularda da ufkunuzu geliştirme olanağına da sahip olacaksınız. Bir üniversite öğrencisi olmanın özgürlüğünü doya doya yaşayın. Soran, araştıran, analiz ve sentez yapan, sorunlara yeni çözümler üreten, Atatürk ilkelerine bağlı ve çağdaş düşünceye sahip birer insan olarak yetişmeniz için bütün olanakların seferber edileceğinden emin olun. Dicle Üniversitesi, güçlü eğitim kadrosu ve sağlam temellere oturan akademik programları ile sizleri kucaklıyor."
'Protesto edebilirler'
Üniversite yetkilileri, bazı öğrenci gruplarının protesto ihtimaline karşı açılışa öğrenci almadıklarını söyledi. Çukurova, Celal Bayar ve Dokuz Eylül üniversiteleri de dün yapılan törenlerle eğitime başladı.


    http://www.radikal.com.tr/7586927586920

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.