Oğuztan: Eymür, Tuncay Güney'e emir veriyordu

Oğuztan: Eymür, Tuncay Güney'e emir veriyordu
Oğuztan: Eymür, Tuncay Güney'e emir veriyordu

Tuncay Güney Ergenekon duruşmalarında ana gündem maddesi oldu.

Bir dönem Tuncay Güney'in iş arkadaşı olan Ergenekon sanığı?Ümit Oğuztan 'Güney benim yanımda telefonla Mehmet Eymür ile görüştü' dedi
Haber: SERKAN OCAK / Arşivi

İSTANBUL - Ergenekon davasında yargılanan Ümit Oğuztan, birbirlerini tanımadıklarını öne süren eski MİT Kontr Terör Daire Başkanı Mehmet Eymür ile Tuncay Güney’in ilişkilerine tanık olduğunu öne sürdü. Oğuztan’ın Güney’in Eymür’le telefonda konuştuğunu ve ona fotoğraf ve bilgi aktardığını kendisine anlattığını öne sürdü.
Kanada’da yaşayan Güney’in MİT’in haber kaynaklarından biri olduğunu gösteren belgeden sonra MİT Müsteşarlığı bir açıklama yaparak, Güney’in kayıtlı haber elemanı olmadığını belirtmiş ve “Kuruluş ve işleyişi tartışmalı olan Kontr Terör Merkezi, sorumluları ile birlikte 1997 yılında kuruluş şemasından çıkarılmıştır” demişti. 

Eski iş arkadaşı
Bu cümle dikkatleri bir dönem bu dairenin başkanı olan Eymür’e çevirmişti. Eymür de Güney de bu bağlantıyı reddetti. Ergenekon davasının Silivri Cezaevi’nde görülen duruşmasındaysa dün Güney’in bir dönem Strateji Dergisi’nde beraber çalıştığı Ümit Oğuztan, mahkemeye konuyla ilgili bir dilekçe verdi. Güney’in Eymür’le telefonda konuştuğunu, bilgi ve fotoğraflar aktardığını öne süren Oğuztan, dilekçesinde, “Güney, İran Konsolosluğu siyasi işler müsteşarı Muhsin Karger’le tanışıp dostluk kurduğunu ve doğrudan Mehmet Eymür’e bilgi ve fotoğraflar aktardığını, Karger’in İran’da MOD adıyla anılan gladyo mensubu olduğunu bizzat şahsıma anlatmıştır” dedi. Oğuztan ayrıca Güney’in kendi yanında Eymür ile telefonda konuştuğunu öne sürdü.
Oğuztan’ın ifadesinde sözünü ettiği Muhsin Karger Azad’ın adı Çetin Emeç ve Uğur Mumcu suikastlarında geçmişti. Mumcu suikastı sanıklarından,  Yusuf Karakuş, bombayı koyanlardan biri olarak İstanbul Başkonsolosluğu’nda görevli Karger olduğunu söylemişti. Emeç cinayetinde de Azad’ın silahları İrfan Çağrıcı’dan alıp İran’a götürdüğü öne sürülmüştü.
Söz alan Ergün Poyraz’sa Güney’le birlikte Danıştay saldırısı faili Alparslan Aslan’ın Eymür’e çalışan MİT elemanları olduğunu savundu.

Tolon’un tahliye başvurusu
Bu arada Ergenekon soruşturması kapsamında Kocaeli F Tipi Cezaevi’nde bulunan Tolon’un avukatları müvekkillerinin çeşitli sağlık sorunları olduğunu belirterek tahliye isteminde bulunmuş, mahkeme de Adli Tıp Kurumu’ndan rapor alınmasını istemişti. Bu talebe savcı Zekeriya Öz’ün Türk Ceza Kanunu ve Ceza Muhakemesi Kanunu’nda ‘hastalık nedeniyle tahliye’ bir olgunun bulunmadığını belirterek itiraz ettiği öğrenildi. 12. Ağır Ceza Mahkemesi’yse Öz’ün bu talebini reddetti. Yasada hastalık durumunda tahliyenin tutuklulara da uygulanacağı yönünde hüküm bulunduğuna dikkat çeken mahkeme “yasal hiçbir dayanağı olmayan bu yöndeki itirazın reddine karar vermek gerekmiştir” dedi. Mahkeme’nin kararında “Hâkim bu kararı verirken hukuk kuralları, hak ve adalet duygusu ve vicdani kanaati ile hareket etmek durumundadır” denildi.