Oğuztan: Güney'e değil bana işkence yapıldı

Ergenekon sanığı Ümit Oğuztan: Bana yapılan işkence Tuncay Güney'e izlettirilerek korkması sağlanmış ve sorgucuların her istediklerini kabul ettirebilmeleri sağlanmıştır. Güney'e psikolojik baskı uygulanmış, birkaç tokat atılmışsa da fiziki olarak sistemli bir işkence yapılmamış, yapılmasına gerek kalmamıştırErgenekon tutuklusu Ümit Oğuztan davanın bugünkü oturumunda mahkemede yazılı bir metin dağıtarak bir süredir Tuncay Güney ifadesini işkence altında verdi tartışmalarına yeni bir boyut getirdi. Oğuztan  şöyle dedi: Bana yapılan işkence Tuncay Güney'e izlettirilerek korkması sağlanmış ve sorgucuların her istediklerini kabul ettirebilmeleri sağlanmıştır. Güney'e  fiziki olarak sistemli bir işkence yapılmamıştır."

Ergenekon davasının 72. oturumunda tutuklu sanık avukat Kemal Kerinçsiz savunmasına devam ediyor.  Altı gündür savunma yapan avukat sanık Kerinçsiz, mazereti nedeniyle duruşmalara katılmayan Mahkeme Başkanı Köksal Şengün'e daha önce yaptığı savunmalarıyla ilgili olarak kısa bir hatırlatmada bulundu.

BASIN AÇIKLAMALARIMIZ SUÇ İÇERMİYOR

Kerinçsiz Ergenekon Terör Örgütünün talimatı üzerine yaptığı iddia edilen basın açıklamaları ile ilgili olarak sözlü ve görüntülü savunma yaptı. Bu güne kadar 21 ayrı basın açıklaması ve sosyal etkinlik hakkında aynı şekilde savunma yapan Kerinçsiz 30'a yakın basın açıklamasının iddianamede anlatıldığını bunların tarihinin ise 2005 olduğunun altını çizdi. Savcıların sözde örgütten talimat alarak sahneye bir anda çıktığı izlenimini vermek için özellikle 2005 yılındaki açıklamalarının anlatıldığını iddia etti. Kerinçsiz, "İddianameye bakılınca bir anda 2005 yılında ortaya çıktığım gibi bir izlenim doğuyor. 1990'a kadar açıklama ve mitinglerimiz var. 2005 yılı benim basın açıklamalarım için milad değildir. Son 17-18 yıllık yaşantımın her parçasında vardır. 1990 yılında siyasi hayatımın başlamasıyla birlikte partim, şahsım ve dernek çatısı altında çeşitli basın açıklamaları yaptım. Bunlar sözde örgütün etkinlikleri olarak algılanmamalıdır" dedi.

"İŞKENCE YAPILAN KİŞİ TUNCAY GÜNEY DEĞİL, BENDİM"

Öte yandan davanın tutuklu sanıklarından Ümit Oğuztan duruşmayı izleyen basın mensuplarına gönderdiği yazılı açıklamada basında yer alan sorgu seslerinde 2001 yılında işkence yapılan kişinin Tuncay Güney değil kendisi olduğunu iddia etti. Oğuztan'ın açıklaması şöyle devam etti:

"Bana yapılan işkence Tuncay Güney'e izlettirilerek korkması sağlanmış ve sorgucuların her istediklerini kabul ettirebilmeleri sağlanmıştır. Güney'e psikolojik baskı uygulanmış, birkaç tokat atılmışsa da fiziki olarak sistemli bir işkence yapılmamış, yapılmasına gerek kalmamıştır. Mülakatında yer alan söylemleri ve rahatlığı kanıttır” (dha)