Oğuztan: İşkence gören Güney değil, bendim

İSTANBUL - Ergenekon davasının tutuklu sanığı Ümit Oğuztan, Tuncay Güney’in 2001’de İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde işkence gördüğünün delili sayılan ses kayıtlarındaki kişinin Güney değil, kendisi olduğunu söyledi.
Ergenekon davasının dün görülen 72. duruşmasında Kemal Kerinçsiz’in savunmasına devam edildi. Bu arada tutuklu sanıklardan gazeteci Ümit Oğuztan, gazetecilere yazılı bir açıklama yaptı. 2001’de change oto ve çete suçlamasıyla Tuncay Güney’le birlikte yakalanarak ifadesi alınan Oğuztan, MİT tarafından mahkemeye gönderilen ses kayıtlarının kendisine ait olduğunu iddia etti. Oğuztan, “Bana yapılan işkence Güney’e izlettirilerek korkması sağlanmış ve sorgucuların her istediklerini kabul ettirebilmeleri sağlanmıştır. Güney’e psikolojik baskı uygulanmış, birkaç tokat atılmışsa da fiziki olarak sistemli bir işkence yapılmamış, yapılmasına gerek kalmamıştır” dedi.
Tuncay Güney’in İstanbul Emniyeti’nde sekiz yıl önce verdiği ifadeler Ergenekon iddianamesinin temelini oluşturuyor. Ancak Güney daha önce ifadelerini işkence altında verdiğini ve kabul etmediğini söylemişti. Ergenekon davasına bakan 13. Ağır Ceza Mahkeme’si bu ifadelerin orijinal kayıtları Emniyet Genel Müdürlüğü’nden istemişti. Emniyetin gönderdiği video kayıtlarında Güney rahat bir ortamda ifade verirken görülmüştü. Daha sonra MİT tarafından mahkemeye gönderilen ses kayıtlarına göre, Tuncay Güney’in ifadesi işkence yapılarak alındığı anlaşılmıştı. Kayıtlarda, sorgucu üç polis Güney’i emekli Tuğgeneral Veli Küçük’ün bağlantıları üzerine konuşmaya zorluyor ve şiddet uyguluyordu.  (Radikal)