'Oh' çeken de var 'Of' çeken de...

'Oh' çeken de var 'Of' çeken de...
'Oh' çeken de var 'Of' çeken de...
Sigara yasağı 10 gündür uygulanıyor, ancak tartışması bitmedi. Kapalı mekân sahiplerini muhalefetlerini yükseltmeye çalışırken dumansız hava sahasının keyfine varanlar mutlu. Bir anne konuşuyor: Çocuğumun sağlığı için dönüm noktası


MEHMET ÖZDOĞAN

İSTANBUL - “Sigara yasağının tam olarak uygulanıyor olması, Türkiye’de insan haklarına sözde değil, özde önem verilmeye başlandığının bir kanıtı...” “...Oğlumu doğduğu günden beri sigara içilen bir yere sokmadım. Zehirlenmesine göz yumamazdım. 19 Temmuz günü, ailemiz için, çocuğumun sağlığı için bir dönüm noktası...” “...Sigara yasağından bir hafta önce 200 lira bahşiş alıyordum. Bugünse cebimde 15 lira var. Bir hafta nasıl geçineceğim?..”
Bu sesler, İstanbul’dan yükseliyor. 18 Temmuz Cumartesi’yi pazara bağlayan gece hayata geçen sigara yasağı aylardır tartışılmış, çeşitli fikir ayrılıklarına yol açmıştı. İkinci haftasını doldurmaya hazırlanan sigara yasağına bir yandan tepkiler çoğalırken diğer yandan destek de büyüyor.
Boğaz kesiminde bayram havası var. Sigara içeni de içmeyeni de tam destek veriyor yeni yasaya. Ancak Taksim’e doğru ilerledikçe işler değişiyor. Kimileri cuma gecesi İstiklal’de karşılaştığı manzara karşısında, “Ben bu caddeyi bu kadar sakin görmedim” yorumunu yaparken, kimi işletme sahibi de “Ramazan sonu kepenkleri indiririz” diyor. Tüm olumlu ve olumsuz etkileri bir yana İstanbul, sigara yasağından ödün vermiyor.

Boğaz’da bayram havası
İstanbul Boğazı’nın uğrak yerlerinden Ortaköy, sigara yasağıyla en iyi anlaşan semtlerden biri. Bu bölgedeki mekânların açık alanlarının kapalı alanlarından daha fazla olması da Ortaköy’ün dumansız hava sahasına tam desteğinde önemli bir rol alıyor. Tarihi Ortaköy Camii’nin tam karşısında hizmet veren Beltaş Kafe’nin işletmecisi şunları söylüyor: “Yasak başladığından beri müşteri sayımızda azalma olmadı. Üstelik müşteri profilimiz olumlu yönde değişti. Zaten ailelerin tercih ettiği bir yerdi burası... Artık daha da fazla ailece gelen müşterimiz var. Ben, bu yasağın müşterilerimde azalmaya değil, uzun vadede artışa vesile olacağını düşünüyorum. Biz zaten kapalı alanlarımızda sigara yasağını uygulamaya 19 Mayıs 2008’de başladık. Mekânımız bu yasaktan zerre kadar etkilenmeyecektir.” Mekândaki müşteriler de dumansız hava sahasının tadını çıkardıklarını söyleyerek, yasağa destek olduklarını belirtiyor.

Etiler’den tam destek
Alışveriş merkezlerinde sigara içilmesini yasaklayan 19 Mayıs 2008 sigara yasağı düzenlemesinden sonra Akmerkez’in genelinde de yeme-içme katında da müşteri azalması görülmemiş. Bir güvenlik görevlisi “19 Mayıs’tan sonra Akmerkez’de sigara içilmemeye başlandı. En ufak bir sıkıntıya veya karışıklığa maruz kalmadık. Sigara yasağı yeni getirilen kapalı alanlarda daha da kolay geçeceğini düşünüyorum” derken, Mado Pastaneleri Etiler Şubesi’nin önündeki yoğunluk göze çarpıyor.
Genel Koordinatör Mehmet Yılmazoğlu da sigara yasağına Mado’dan tam destek geldiğini söylüyor.
Etiler’de yarı kapalı ve sigara içmenin yasak olduğu bir restoranda oğullarıyla yemek yiyen Erdem çifti de sigara yasağından oldukça memnun... Anne Gülçin Erdem, “Oğlumun can sağlığı benim için her şeyden önemli. Bu sebeple onu doğduğu günden beri sigara içilen hiçbir yere sokmadım. Yasak geç bile kaldı. On yıllarca küçücük çocukların ciğerleri dumanla dolduruluyordu. 19 Temmuz günü, ailem için, çocuğumun sağlığı için bir dönüm noktasıdır” diyor.

Taksim karamsar
İstiklal Caddesi ise sigara yasağını güle oynaya karşılamadı. Hafta sonları doluluk oranı yüzde 100’ün üzerine çıkan eğlence mekanları haftasonunu nispeten boş geçirdi. En sert tepkilerse, açık alanı bulunmayan kafelerden geldi. Taksimoda’nın şefi Atakan Ökte. “Yasağa ilk günden itibaren uymaya başladık. Müşteriler uyum gösterdiler. Müşteri sayısında yüzde 50-60 oranında bir düşüş görülüyor. Taksimoda, bir Taksim simgesidir; eğer kapanırsa çok yazık” diye konuşuyor.

Sokakta masa sayısı artıyor
1940’lardan beri Taksim’in gözdesi olan Çiçek Pasajı’ndaki masalar cuma gece bomboş. Sessizlik var. Garsonlar boş masaların örtülerini değiştiriyorlar, tabaklarını topluyorlar. Nevizade’de geçen cumartesi gecesi ‘iğne atsan yere düşmez’ diye bilinen kalabalık, yerini daha sakin bir ortama bıraktı. Ancak Taksim’de sigara içilebilecek açık alanları bulunan yerlerde kalabalık yerini koruyor. Mekânlar yazın avantajını kullanarak, sokağa daha fazla masa çıkarıyor.