OHAL'den kalan son kontrol noktası kalktı

Mamiki Köprüsü girişinde, Olağanüstü Hal döneminde kurulan son kontrol noktası Emniyet Müdürü Osman Öztürk'ün talimatıyla yıkıldı.

TUNCELİ - Mamiki Köprüsü girişinde, Olağanüstü Hal döneminde kurulan son kontrol noktası Emniyet Müdürü Osman Öztürk'ün talimatıyla yıkıldı. Belediyeye ait iş makineleri kontrol noktasını yıkarak enkazını kaldırdı. Geçen hafta içinde kentte düzenlenen 'Barış ve Kültür Günleri'ne katılan sanatçı, yazar ve şairler, kontrol noktasına tepki göstermişti.
Tunceli girişindeki Mamiki Köprüsü girişine 1980 askeri darbesi sonrası kurulan ve Olaganüstü Hal döneminde de kente giriş çıkanların kontrol edildiği güvenlik noktasında güvenlik güçleri 24 saat nöbet tutarken, kentte Erzincan, Pülümür ve Elazığ yönüne gidip gelen araçlar aramadan geçiriliyordu. Olağanüstü Hal uygulamasının kaldırılmasından sonra Tunceli genelinde tüm arama noktaları kaldırılırken, sadece Mamiki Köprüsü girişindeki nokta kaldı. Tunceli Emniyet Müdürü Osman Öztürk'ün talimatıyla kontrol noktası bugün polislerin kontrolünde belediyeye ait iki iş makinesiyle yıkıldı. Son kontrol noktasının enkazı da kaldırılırken, görevli polisler de bölgeden ayrıldı.
Tunceli'de geçen hafta düzenlenen, 'Barış ve Kültür Günleri'ne katılan sanatçı, yazar ve şairler, kontrol noktasında durdurulup aranmalarına tepki göstermişti. Özgün müzik parçalarını seslendiren Ferhat Tunç kontrol noktasına tepki gösterirken "Bu, insanı aşağılayıcı bir uygulamadır" demişti.