Okey arası insan hakları

Kahvehanelerde insan hakları dersleri veren eğitimciler, bir dokundu, bin ah işitti. Burası Büyükçekmece Kayısıkent Kıraathanesi. Konuşan üniversiteyi matematik öğretmenliğinden terk eden bir kahvehane sakini.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

İSTANBUL - Kahvehanelerde insan hakları dersleri veren eğitimciler, bir dokundu, bin ah işitti. Burası Büyükçekmece Kayısıkent Kıraathanesi. Konuşan üniversiteyi matematik öğretmenliğinden terk eden bir kahvehane sakini. CHP Kurultayı fotoğraflarını göstererek konuşuyor: "Bizi yönetenler böyle olduktan sonra, ben demokrasi hakkında ne diyeyim! 1980'lerde haklarımız için çok mücadele verdik. Her şey boşunaymış. Şu an Türkiye'nin ekonomik durumu toz pembe görünüyor ama, bana yansımıyor." Bir başka kahvehane sakini söze karışıyor: "Gazeteler, özel hastanelerde SSK'lıların tedavi olacağını yazıyor. Gidiyoruz ama olamıyoruz."
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Kasım 2004'ten beri AB destekli 'Kahvehanelerde İnsan Hakları ve Demokrasi Projesini' uyguluyor. Proje ile altı ilçede (Beyoğlu, Şişli, Beşiktaş, Sarıyer, Kâğıthane, Büyükçekmece), 400 kahvehanede 8 bin kişiye insan hakları eğitimi verilmesi amaçlanıyor.
Bugüne kadar 2 bin kişiye ulaşan proje eğitmenleri, hasta haklarından demokrasiye, düşünce özgürlüğünden eğitim, çalışma ve sosyal güvenlik hakkına kadar birçok konuda bilgi veriyor. İnsan hakları kurullarının telefonlarını vererek, vatandaşları haklarını aramaya çağırıyorlar. 40 eğitmenin işi zor. Çünkü bazı kahvehanelerde eğitim istenmiyor, bazen kâğıt oyununa dalanlar anlatılanları dinlemiyor.
Kimi ilçelerde ise ilgi yoğun. Örneğin Küçükarmutlu'da bir kahvehaneye vatandaşlar, aileleri ile geliyor ve eğitimcileri soru yağmuruna tutuyor. Kahvehane sakinleri bazen eğitmenleri pazarlamacı sanıyor.
Çaylar ÇYDD'den...
Avukat Esra Özeren ve İletişim Fakültesi öğrencisi Tamer Oskay'dan oluşan iki kişilik ekibi, dün Büyükçekmece'deki 'Kayısıkent Kıraathanesi'ndeydi. Ellerinde kitapçık ve VCD ile içeri girenleri şöyle bir süzen kahvehane sakinleri, hemen oyuna dönüyor. "Hep sohbet edip oyun oynayacak değiliz ya, biraz da haklarımızı öğrenelim" diyor, ama nafile, çünkü dinleyen yok. Yetkili giderken, ekip de bir köşede hazırlıklarını tamamlıyor. İlk iş, herkese çay ısmarlamak...
Ekipten Tamer Oskay, kahvehanenin televizyonuna VCD'yi bağlıyor. Sağlık hakkını anlatan bir kısa filmi koyuyor. Eğitimi veren avukat Özeren, filmden sonra masaları tek tek dolaşarak konuşmaya başlıyor. Filmdeki olayları izleyen bir kahvehane sakini "Ne gösteriyorsunuz, zaten yaşamın kendisi böyle. Bu devletin değişmesi lazım" diyor. Diğerleri 'hiçbir şeyin değişmeyeceği' konusunda hemfikir: "Haklarımızı biliyoruz ama hepsi kâğıt üstünde, hak aramaya kalkınca oyalıyorlar."
Ders kişisel sorunların anlatıldığı bir platforma dönüşüyor. İnsan hakları kitapçığını okuyan marangoz Ali Yağdıgül, "Bilmediğim çok şey varmış, öğrendiğim iyi oldu. İnsan Hakları Kurulları olduğunu bilmiyordum mesela. Bu kitabı saklayacağım" diyor. Sigortacı Ramazan Kösen de "Başımıza bir şey gelse, nereye başvuracağımızı öğrendik. Hakkımı ararım artık" diyor. Fabrikada işçi Mülazım Çimen de, "Daha önce çalıştığım işyerini mahkemeye vermiştik. Kazandık ancak haklarımdan yararlanamadım. Zenginler hakkını kullanıyor ama fakirlere kullandırtmıyorlar" diye yakınıyor.
Üç saatlik eğitim ardından eğitimciler, arkalarında oyuna dalmış kahve sakinlerinin yanı sıra, kitapçıkları okuyan, bir yerlere telefon numaları not eden insanlar da bırakıyor.


    http://www.radikal.com.tr/7363467363460

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.