Okkan suikastının 3 zanlısı daha yakalandı

Diyarbakır'daki operasyonda, Gaffar Okkan suikastına katıldığı öne sürülen üç zanlının da aralarında bulunduğu 13 Hizbullahçı yakalandı.

Diyarbakır'da düzenlenen operasyonda, üçü Diyarbakır eski Emniyet Müdürü Gaffar Okkan suikastı zanlısı, Hizbullah mensubu 13 kişi yakalandı.
Diyarbakır Valisi Cemil Serhadlı, Okkan ve beş polis memurunun şehit edilmesi olayına katılan Hizbullah mensuplarının da aralarında bulunduğu bir grubun, düzenlenen operasyonla Bağlar beldesinde saklandıkları yerde gözaltına alındıklarını bildirdi. Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin yaptığı istihbari çalışmalar sonucu terör örgütü mensuplarının Diyarbakır'da yeniden yapılanmaya çalıştığının belirlendiğini kaydeden Vali Serhadlı, şöyle devam etti:
"Hizbullah mensuplarının özellikle ilimizde yeniden yapılanma süreci içerisine girdikleri tespit edildi. Yapılan çalışmalarda bu kişilerin haberleşme ve kurye faaliyetlerinde bulundukları ortaya çıkarıldı. Bunun üzerine 28 Eylül 2001 tarihinde operasyonlar düzenlendi. Operasyonda, Okkan suikastına katıldıkları tespit edilen Servet Yoldaş, Suat Çetin, Şener Dünük'ün de aralarında bulunduğu 13 örgüt mensubu yakalandı. Bu kişilerin ayrıca altısı Diyarbakır merkez ve köyleri ile biri Van'da olmak üzere yedi ayrı öldürme eylemine katıldıkları da tespit edilmiştir."

SİLAHLARIN BALİSTİK İNCELEMESİ SÜRÜYOR

Serhadlı, Hizbullah mensuplarının üzerlerinde, evlerinde ve gösterdikleri yerlerde 4 adet Kalaşnikof marka uzun namlulu silah, 8 adet değişik marka ve çapta tabanca, 1 adet sevk tabancası, bu silahlara ait çok sayıda mühimmat, 1 adet kimlik pres makinesi, 6 adet sahte kimlik ve bol miktarda örgütsel doküman ele geçirildiğini bildirdi.
Ele geçirilen silahların 24 Ocak 2001'de şehit edilen Okkan ve polis memurlarının olayında kullanıldığına dair emareler olduğunu da belirten Vali Serhadlı, şunları söyledi:
"Bu silahlar çok kurcalanmış, eylemde kullanıldığına dair emaraler var. Ama iğneleri ve bazı yerleri zımparalanarak temizlenmeye çalışılmış; o nedenle balistik çalışmalar devam ediyor. Bu çalışmalar uzun sürebilir. Ayrıca bu örgüt mensuplarının yer göstermesi sonucu merkeze bağlı Bozek Köyü'nde de örgüt adına kaçırılan şahısların sorgulandıkları sığınak ortaya çıkarılmıştır."

7 TETİKÇİ ELE GEÇİRİLDİ

Diyarbakır eski Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan ve beş polis memurunun şehit edildiği 24 Ocak 2001 tarihinden bu yana Hizbullah'a yönelik operasyonların aralıksız sürdürüldüğünü belirten
Serhadlı, şu ana kadar bu eyleme katılan tetikçilerden 1'i ölü olmak üzere 7'sinin ele geçirildiğini bildirdi.
Serhadlı, operasyonların aralıksız sürdürüldüğü kaydederek, şöyle dedi:
"Güvenlik güçleri tarafından o tarihten itibaren düzenlenen operasyonlardan günümüze kadar terör örgütü Hizbullah'a mensup 835 kişi yakalanarak haklarında yasal işlem yapılmıştır. Bunlardan 259'u çıkarıldıkları adli mercilerce tutuklanarak cezaevine konulmuştur. Şu ana kadar yakalanan Hizbullah mensuplarının verdikleri ifadeler doğrultusunda 77'si öldürme olmak üzere toplam 112 eylem aydınlatılmıştır."