Okkan'a suikastten bir müebbet, dört beraat

Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan ile beş polise suikast davasında bir sanığa ömür boyu hapis cezası verildi. Üç sanık üç-10 yıl hapis cezası aldı.

DİYARBAKIR - Emniyet Müdürü Gaffar Okkan ile beş koruma polisinin şehit edildiği suikaste katıldıkları iddiasıyla yargılanan beş sanıktan birine ömür boyu hapis cezası verildi. Üç sanık 'örgüt üyeliği'nden çeşitli hapis cezaları aldı, ancak 'silahlı eylem'den aklandı; bir sanıksa bütün suçlamalardan beraat etti. Gaffar Okkan, 24 Ocak 2001 günü Emniyet Müdürlüğü binasından ayrıldıktan hemen sonra makam aracının içinde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmişti. Saldırıda beş polis memuru da ölmüştü. Saldırıyı en az 10-12 kişilik bir grubun gerçekleştirdiği öne sürülmüş, olay yerinde bulunan yüzlerce boş kovan da bunun delili olarak gösterilmişti. Sadece Okkan'ın vücuduna 17 kurşun isabet etmişti. Olayda ölen diğer polislerin durumu da farksızdı.
Suikastle ilgili olarak 29 Eylül 2001'de Hizbullah'ın bir hücre evine düzenlenen baskında Servet Yoldaş, Suat Çetin, Veysi Şanlı, Şener Dönük, Mehmet Yaman, Kalaşnikof tüfekler ve el bombalarıyla yakalandı. Servet Yoldaş ile Suat Çetin tutuklanırken, Veysi Şanlı, Şener Dönük ve Mehmet Yaman tutuksuz yargılandı. Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde süren davanın son duruşmasında sanıklar ifadelerinin işkence altında alındığını, silahlı hiçbir eyleme katılmadıklarını öne sürerek beraat istedi.
Mahkeme, Servet Yoldaş'a, Emniyet Müdürü Gaffar Okkan ve koruma polislerinin şehit edilmesi, 11 sivilin öldürülmesi, beşi polis 12 kişinin yaralanması eylemlerine katıldığı gerekçesiyle ömür boyu hapis cezası verdi. Okkan'ın şehit edilmesi eyleminde silah kullandığı iddiasıyla hakkında ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açılan Suat Çetin, Veysi Şanlı, Şener Dönük hakkında silahlı eylem suçundan kesin kanıt elde edilmediği belirtildi. 'Örgüt üyesi olmak' suçundan sanıklardan Suat Çetin'e 10 yıl, Şener Dönük'e altı yıl üç ay, Veysi Şanlı'ya ise üç yıl 1,5 ay hapis cezası verildi. Mehmet Yaman beraat etti.