Okkan'da 'ipucu' var

İtirafçının silahı
Diyarbakır'da, 1 Haziran'da yakalanan 10 kişinin Hizbullah militanı olduğu ve bulunan beş Kalaşnikof'tan dördünün de Okkan suikastında kullanıldığının saptandığı açıklandı. Yetkililere göre Kalaşnikoflardan biri 'itirafçı tetikçi' Mehmet Fidancı'ya ait.
Ortada tetikçi yok
Emniyet müdürü ile birlikte basına bilgi veren Diyarbakır Valisi Serhadlı, "Okkan suikastı büyük ölçüde aydınlatıldı. Elimizde önemli ipuçları var" dedi. Ancak Serhadlı, gözaltına alınan 10 kişi arasında, aranan 21 tetikçiden kimse bulunmadığını belirtti.

DİYARBAKIR - Hizbullah'ın Diyarbakır'ın Bağlar beldesindeki hücre evine yapılan baskında, Gaffar Okkan suikastında kullanılan dört Kalaşnikof tüfek ele geçirildi, biri kadın 10 kişi de yakalandı.
Diyarbakır Valisi Cemil Serhadlı ve Emniyet Müdürü Atilla Çınar basın toplantısı düzenleyerek, Emniyet Müdürü Gaffar Okkan ve beş polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin operasyon hakkında bilgi verdi.
1 Haziran'da gerçekleştirilen operasyon şöyle gelişti: Bağlar beldesi Fatih Mahallesi 19'uncu Sokak'ta bulunan Işıklar Apartmanı'nın 3'üncü katına gece yarısı baskın düzenlenerek, evde bulunan biri kadın 10 Hizbullahçı yakalandı. Yakalanan iki kişinin üzerinde Ali Gümüş ve Yılmaz Özer
adına düzenlenmiş sahte kimlik bulundu.
Evde ve zanlılara ait kamyonette yapılan aramada, beş Kalaşnikof marka tüfek ve dört tabanca ile altı Kalaşnikof şarjörü, sekiz tabanca şarjörü, 741 çeşitli çaplarda fişek, yedi el bombası, bir bomba fünyesi ve tapası, 41 mermi çekirdeği, 41 kovan, beş Kalaşnikof'a ait seyyar dipçik, 14 Kalaşnikof parçası, üç hücum yeleği ele geçirildi.
Emniyet yetkilileri, gözaltına alınan 10 kişi arasında Hizbullah'ın aranan 21 tetikçisinden bulunan olmadığını söyledi.
Biri Mehmet Fidancı'nın
Kriminal incelemede beş Kalaşnikof'tan dördünün Okkan suikastında kullanıldığı tespit edildi. Balistik inceleme ve ifadelerden, Kalaşnikof silahlardan birinin de 13 Nisan 2001 tarihinde yakalanan ve Gaffar Okkan suikastına bizzat katılarak silah kullandığını itiraf ettiği belirtilen Mehmet Fidancı'ya ait olduğu ortaya çıktı.
Ayrıca ele geçirilen Kalaşnikoflardan birinin geçen yıl ekim ayında bir Hizbullah operasyonu sırasında çıkan çatışmada polis memuru Adem Bayrakçı'nın şehit edilmesi eyleminde kullanıldığı da belirlendi.
Operasyonda elde edilen 9 mm çapındaki Browning marka tabancanın ise, 1996'da Diyarbakır'da köy korucuları Vedat Keser, Mehmet Tura, Ş.İsmail Altındağ'ın öldürülmesi, dört korucunun yaralanması eyleminde kullanıldığı ortaya çıktı.
Vali Cemil Serhadlı, ele geçirilen silahların
ateşe hazır vaziyette olduğunu da açıkladı. Serhadlı, "Bu operasyonlarla suikast büyük ölçüde aydınlandı. Suikastta kullanılan ve ele geçen silah sayısı yediye yükseldi. Elimizde önemli ipuçları var" dedi.
"Yakalanan 10 kişi arasında suikasta katılan var mı?" sorusunu da Vali Cemil Serhadlı "Şu an kesin bir şey yok. Şahıslar sorgulanıyor, silah ve mermilerin balistik incelemeleri devam ediyor" yanıtını verdi.
'Neden gömmediler'
Türkiye çapında yankı yaratan bir suikastta kullanılan silahların hâlâ elde bulundurulması, üstelik olayın meydana geldiği şehirde yakalanması soru işaretleri yarattı. Terör uzmanları, "Suikast acemisi olmayan Hizbullah gibi bir örgütün elemanları, bu silahlardan kolayca kurtulabilir, en azından toprağa gömebilir, namlu değiştirebilirdi" değerlendirmesinde bulundu.