'Okkan'da itiraf var

Hizbullah'a yönelik operasyonlarda yakalanan ve hücre evlerinde beş Kalaşnikof ile iki el bombası ele geçirilen sekiz kişiden yedisi, dün tutuklandı.
Haber: NAMIK DURUKAN / Arşivi

DİYARBAKIR - Hizbullah'a yönelik operasyonlarda yakalanan ve hücre evlerinde beş Kalaşnikof ile iki el bombası ele geçirilen sekiz kişiden yedisi, dün tutuklandı. Tutuklananlar arasında Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan'ın katil zanlısı Servet Yoldaş da var.
Diyarbakır'da geçen hafta sürdürülen operasyonlar kapsamında bir hücre evine yapılan baskında, aralarında silahlı saldırıda yaşamını yitiren Okkan ve beş polisin şehit edilmesi eylemine katılan Servet Yoldaş'ın da bulunduğu sekiz kişi yakalandı. Sorguları tamamlanınca DGM'ye çıkarılan Yoldaş, Suat Yaşasın, Yusuf Elbahadır, Mustafa Burak Tekin, M. Nedim Bayar, A. Rahim Karadeniz ve Esat Kemal Aydın tutuklanırken, Kasım Uruç serbest bırakıldı.
Diyarbakır'da birçok öldürme ve yaralama eylemine katıldığı belirtilen Yoldaş'ın, polis sorgusunda Okkan ve beş polisin şehit edilmesi eylemine kendisinin de katıldığını ve silah kullandığını, talimatı Bedran Salamboğa'dan aldığını itiraf ettiği belirtildi. Buna göre Yoldaş, "O gün ben, Bedran Salamboğa ve Necmettin Şanlı, olay yerine önceden gittik. Okkan'ın
otomobilinin geçtiği andan itibaren ateş açtık. Daha sonra olay yerinden uzaklaştık" dedi.
Yoldaş'ın verdiği bu bilgi üzerine Şanlıurfa Cezaevi'ndeki Bedran Salamboğa da Diyarbakır'a götürülerek yeniden sorguya alındı.