Okkır iddianamesi kabul edildi

İhmal sonucu Ergenekon tutuklusu Kuddusi Okkır'ın ölümüne sebep olmakla suçlanan 15 doktor, 12 Kasım'da hakim karşısına çıkacak


Ferhat AKGÜN

TEKİRDAĞ - Ergenekon tutuklusuyken kansere yakalanan ve tahliye edildikten 5 gün sonra yaşamını yitiren Kuddusi Okkır’ın ölümünde ihmali bulunduğu öne sürülen 15 doktorun yargılanması için hazırlanan iddianame Tekirdağ 3'üncü Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.
Ergenekon soruşturması kapsamında 23 Haziran 2007’de tutuklandıktan sonra sağlık sorunları nedeniyle 1 Temmuz 2008’de tahliye edilen işadamı Kuddusi Okkır, tahliyeden 5 gün sonra tedavi gördüğü Edirne’deki Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Medikal Onkoloji Bölümü’nde yaşamını yitirdi. Okkır’ın ailesinin, ‘Hastalığın geç teşhis edildiği ve gerekli tedavinin yapılmadığı’ iddiası üzerine Adalet Bakanlığı soruşturma açtı.
Teftiş Kurulu, hakim ve savcılar hakkında soruşturma yapılmasına gerek olmadığına karar verirken, hastanelerle ilgili soruşturma dosyası İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi. Ancak İdare Kurulu, İstanbul’daki doktorlara soruşturma açılmasına izin vermedi. Tekirdağ Devlet Hastanesi’nde görevli 15 doktor hakkında yürütülen soruşturmayla ilgili de Tekirdağ Valiliği izin vermedi. Savcı Hasan Çakıcı ve Okkır ailesinin avukatının itirazı sonucu bu karar İdare Mahkemesi’nce kaldırıldı.SAVCI DAVA AÇTI, MAHKEME DOSYAYI İADE ETTİTekirdağ Cumhuriyet Savcısı Hasan Çakıcı bu karardan sonra görevli doktorlar hakkında 20 Haziran 2009’da 3'üncü Asliye Ceza Mahkemesi’ne dava açtı. Ancak mahkeme, 1 ile 3 yıl arasında hapis cezasını öngören ‘Görevi kötüye kullanma’ suçunu işledikleri iddia edilen sağlık personeline atılı suçun maddi unsurlarının gerçekleşip gerçekleşmediğinin tespiti için, Okkır’a ait tüm belgelerin Adli Tıp Kurumu Başkanlığı veya tam teşekküllü bir sağlık kuruluşuna gönderilerek rapor alınmasını isteyerek dosyayı iade etti.
Savcı Çakıcı, bilirkişi atanıp raporun alınması yetkisinin mahkemelere ait olduğunu, bilirkişi raporunun yer almamasının iade sebepleri arasında olmadığını ve dosyada 3 kişilik bilirkişi heyeti raporunun bulunduğunu belirterek iade kararına itiraz etti. Anvak bu itiraz, Tekirdağ 3'üncü Asliye Ceza Mahkemesi tarafından, ‘suçun sübutu için bilirkişi raporu olmaksızın iddianame hazırlanmasına yönelik iade gerekçesi’ haklı bulunarak reddedildi.BAKANLIK DOSYADA EKSİKLİK BULMADIİddianameyi hazırlayan Savcı Çakıcı, kanun yararına bozma talebiyle 27 Temmuz 20009’da dosyayı Adalet Bakanlığı’na gönderdi. Yerel mahkemenin verdiği kararı 2 aylık süre içinde inceleyen Adalet Bakanlığı, dosyada eksik olmadığını belirleyerek dosyayı tekrar Tekirdağ Cumhuriyet Savcılığı’na gönderdi. Dosyayı inceleyen Savcılık bakanlığın dosyada eksik olmadığı görüşünü de göz önüne alarak iddianameyi tekrar 3'üncü Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.SONUNDA DAVA KABUL EDİLDİİddianameyi yeniden inceleyen 3'üncü Asliye Ceza Mahkemesi, Bakanlığın görüşünü de göz önünde bulundurarak davayı kabul etti. Buna göre Okkır’ın ölümünde ihmali bulunan 15 doktor, 12 Kasım 2009 tarihinde ilk kez hakim karşısına çıkacak.
İddianamede Tekirdağ Devlet Hastanesi’nde görevli doktorlar O.E., Ş.T.A., E.A., S.T., I.H.T., O.T., H.U., T.E., A.T., B.U., Ö.M.T., A.G., H.I. ve S.A. ile Tekirdağ Göğüs Hastanesi’nde görevli doktor M.M. hakkında ‘usulüne uygun muayene yapmadıkları ve muayene sonuçlarını uygun kaydetmedikleri’ iddiasıyla 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası isteniyor. (dha)