Okmeydanı bu plana sığmıyor

Okmeydanı bu plana sığmıyor
Okmeydanı bu plana sığmıyor
Beyoğlu Belediyesi'nin onaylattığı Okmeydanı planına mahalleli itiraz etti: Bu planda biz yokuz
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

Beyoğlu Belediyesi önünde toplanan Okmeydanı sakinleri, geçtiğimiz ay onaylanan imar planına itiraz dilekçelerini belediyeye teslim etti.  Belediyenin hazırladığı plan dört mahalleyi kapsıyor, yani yaklaşık 100 bine yakın Okmeydanı sakinini etkileyecek. Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın afet yasası kapsamına alınma ihtimalini birkaç kez dillendirdiği bölgede büyük kapsamlı bir yıkım yapılacağı kesin. Zira Tarlabaşı yenileme projesinin 80 katı kadar bir alan ‘yenilenecek’.

Belediye ‘‘50 yıldır beklediğiniz tapulara kavuşacaksınız’’ diyor ama mahallelinin aklına yatmayan birçok nokta var. Halkın ortak kaygısı, Sulukule ve Tarlabaşı örneklerinde yaşananların burada da tekrarlanması. 50 yıldır burada yaşayan Arife Güler, projenin mahallelinin yerinden edilmesi anlamına geldiğini söylüyor. Tek başına emekli maaşıyla geçinen ve dört çocuğuyla aynı apartmanda yaşayan Güler, ‘‘Bu kadar para ödemeye kimin gücü yeter? Bu kadar insan nereye sığar? Gönderecekler bizi bir yere’’ diyor. Belediyenin anlattığına göre tapu tahsis belgesi olanlar ‘imarlı tapu’ için borçlandırılacak, fakat bunun için emlak vergisi rayiç degerlerinin iki katı isteniyor. Mahallelinin en büyük endişesi tapu beklerken evlerinden olmak.


PROJEDE NE VAR?

* Zaten yoğun yapılaşma olan bir alandan nasıl müteahhit payı çıkacağı muamma. Belediye Başkanı Demircan, ‘‘Metrekare hesabıyla burada 60-65 bin kişinin yaşadığını düşünüyoruz’’ diyor. Mahalleli ise ‘‘100 binin üzerindeyiz, nüfus sayımı yaparsanız göreceksiniz’’ diyor. Kimsenin yerinden edilmemesini talep ediyorlar. Fakat yeni Okmeydanı’nda tekstil atölyelerine de yer yok, kiracılara da. 2000 yılından sonra yapılan binalarda yaşayanların da hiçbir hakkı yok.
* Plana büyük parsellere bina yapma zorunluluğu koyulacak ve tapular hisseli verileceği için kimse kendi arsası üzerinde, bağımsız olarak inşaat yapamayacak. Belediyenin anlattığına göre ‘yerinde dönüşüm’ gereği herkesin yeni evi ‘kendi bölgesi’nde başka bir yere taşınacak. Fakat bu ‘transfer’ işleminin nasıl ve ne şekilde gerçekleştirileceği planda son derece yuvarlak bir ifadeyle geçiştirilmiş.
* Demircan, mevcut inşaat kullanım alanının %70 artırılarak toplam 3 milyon metrekareye çıkartılacağını anlatıyor. Ayrıca Fatih Sultan Mehmet Caddesi'ni ‘İstiklal Caddesi’ne alternatif’ yapacağını söylüyor. Mahalleli, planların kar odaklı olduğunu ve bölgenin sosyo-ekonomik gerçeklerini gözönüne almadığını savunuyor.