Okmeydanı sakinlerinden tapu eylemi

Okmeydanı sakinlerinden tapu eylemi
Okmeydanı sakinlerinden tapu eylemi
Her seçim öncesinde tapularına kavuşacakları vaadiyle kapıları çalınan Okmeydanı sakinleri, tapularını almak için İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde eylem yaptı.

RADİKAL - Turgut Özal döneminde çıkarılan 2981 sayılı imar affı yasası ile tapu tahsis belgesi sahip olan ancak o günden bu güne kadar tapularını alamayan Okmeydanı sakinleri, tapu taleplerini dilekçe ile İBB'ye iletti. Bu kapsamda Okmeydanı'nın Beyoğlu sınırlarında kalan Fetihtepe, Kaptanpaşa, Keçecipiri, Piripaşa, Piyalepaşa mahallelerinden 953, Şişli sınırları içerisinde kalan Mahmutşevketpaşa mahallesinden de 269 dilekçe İBB'ye teslim edildi.

TAPU SORUNUMUZU NEDEN ÇÖZMEK İSTEMİYORLAR

2918 sayılı yasanın 15 Mayıs'ta yürürlükten kalkacağını hatırlatan Okmeydanı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyeleri, İBB önünde basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında "Tapu sorunumuzu neden çözmek istemiyorlar. Çünkü yaşadığımız alanların dünü çamur ve yaşanmaz bölgelerdi ve hiçbir cazibesi yoktu. Bugün ise rantın yüksek oldu bölgelerdir. Bu sorun sadece bizleri değil, 30'a yakın mahalleyi ilgilendirmektedir. Bu bölgeler bugün siyasiler tarafından ranta açılmak isteniyor. Bu bölgeler sermayenin ve müteahhitçi belediyelerin ağızlarını sulandırmaktadır. Belediye Başkanları saflarını belli etmek zorundalar. Ya halktan yana belediyecilik yapacaklar ya da müteahhitçi belediye olacaklar karar onların, oy bizimdir" ifadelerine yer verildi.

OYU ALDIKTAN SONRA BİZİ UNUTUYORLAR

Genciyle yaşlısıyla İBB önünde bekleyen kalabalık içerisinde bulunan Feridun Türkyılmaz tapu sorunlarının 40 yıldır sürdüğünü, siyasilerin ise tapu sorunu için sadece seçim zamanı uğradıklarını söyledi. Mahmutşevketpaşa sakini Hüseyin Karataş da "Oy alıyorlar, oyu aldıktan sonra bizi unutuyorlar, hep aldanıyoruz" şeklinde konuştu. Evinin tapusunu 40 yıldır alamadığını anlatan Aslan Şengül ise duygularını şu sözlerle anlattı: "Okmeydanı'na 7 yaşında geldim, şimdi 57 yaşındayım. Evimi çalışarak, emek vererek aldım. Oturduğum evimden başka hiçbir şeyim yok. Benim niye bir evim olmasın."

BİR GECEKONDUYU BİZE ÇOK GÖRDÜLER

1975'den bu yana Piyalepaşa mahallesinde ikamet eden Halil Boyraz tapu tahsis belgelerinin müstakil tapuya dönüştürülmesi için gerekli işlemlerin yapılmasını talep ederek "Barınma hakkımıza dokunulmasını istemiyoruz" dedi. 55 yıl önce Erzincan'dan İstanbul 'a göçen ve oturdukları evi rahmetli eşi ile birlikte yaptıklarını anlatan Satı Dinç, "Ne elektriği ne suyu vardı. Çalıştık çabaladık. Eşim sırtında çimento taşıdı, orayı yaptık. Şimdi evimizde gözleri var" şeklinde konuştu. 78 yaşındaki Nuri Karadağ ise "Bir gecekonduyu bize çok gördüler, tapu vermiyorlar" diyerek tepki gösterdi.
DHA-Ezgi ÇAPA