'Okmeydanı Sulukule olmayacak'

Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

Beyoğlu Belediyesi’nin yıkıp yeniden yapmayı planladığı Okmeydanı’nın sakinleri, Beyoğlu Belediyesi önünde toplanarak geçen ay onaylanan imar planını protesto etti. Mahalle sakinleri ardından itiraz dilekçelerini belediyeye teslim etti. Belediyenin hazırladığı plan, toplam 4 mahalleyi kapsıyor, yani 100 bine yakın Okmeydanı sakinini etkileyecek.

Okmeydanı’nda 80 Tarlabaşı yıkılacak
Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın Afet Yasası kapsamına alınma ihtimalini birkaç kez dillendirdiği projeyle bölgede, Tarlabaşı Yenileme Projesi’nin 80 katı kadar bir alan ‘yenilenecek’.
Belediye ‘‘50 yıldır beklediğiniz tapulara kavuşacaksınız’’ diyor ama mahallelinin aklına yatmayan birçok nokta var. Belediyeden verilen bilgiye göre tapu tahsis belgesi olanlar ‘imarlı tapu’ için borçlandırılacak, fakat bunun için emlak vergisi rayiç değerlerinin 2 katı isteniyor. Mahallelinin endişesi tapu beklerken evden olmak. 50 yıldır Okmeydanı’nda yaşayan Arife Güler, emekli maaşıyla geçiniyor, ‘‘Bu kadar para ödemeye kimin gücü yeter? Bu kadar insan nereye sığar?’’ diyor.
Zaten yoğun yapılaşma olan bir alandan nasıl müteahhit payı çıkacağı muamma. Belediye Başkanı Demircan, ‘‘Metrekare hesabıyla burada 60-65 bin kişinin yaşadığını düşünüyoruz’’ diyor. Mahalleli ise ‘‘100 binin üzerindeyiz, nüfus sayımı yaparsanız göreceksiniz’’ diyor. Kimsenin yerinden edilmemesini talep ediyorlar. Yeni Okmeydanı’nda tekstil atölyelerine ve kiracılara yer yok. 2000’den sonra yapılan binalardakilerin ise yeni Okmeydanı’nda hiçbir hakkı yok.