Okmeydanı'nda Berkin Elvan anmasına müdahale

Okmeydanı'nda Berkin Elvan anmasına müdahale
Okmeydanı'nda Berkin Elvan anmasına müdahale
Polisin attığı biber gazıyla yaralanan Berkin Elvan için Okmeydanı'nda bir araya gelen gruplar polisin müdahalesine taşlarla karşılık verdi.

Radikal.com.tr – Gezi Parkı protestolarının devam ettiği 16 Haziran günü İstanbul ’da ekmek almak için evden çıktığı sırada polisin attığı biber gazı kapsülünün başına isabet etmesiyle yaralanan ve o tarihten itibaren komaya giren 14 yaşındaki Berkin Elvan’ı anmak olayın sorumluların yargılanmamasını protesto etmek isteyen bir grup Okmeydanı’nda gösteri düzenledi.

Akşam saatlerinde de Okmeydanı Mahmut Şevket Paşa Mahallesi’nde bir araya gelen grup, pazar tablalarıyla barikat kurdu. Çevik kuvvet polisinin akrep tipi zırhlı araçlar ve biber gazıyla müdahalesine taşlar ve havai fişeklerle karşılık veren gruptakiler bir süre sonra ara sokaklara dağıldı.

Çok sayıda kişinin gözaltına alındığı öğrenilirken Okmeydanı’nda gerginlik uzun süre devam etti.

Berkin Elvan’ın yaralanmasından sorumlu polislerin yargılanmamasını protesto eden bir grup, öğle saatlerinde de Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde basın açıklaması yapmak istemiş, polisin müdahalesi sonucunda 1 kadının ayağı kırılırken 18 kişi de gözaltına alınmıştı. 


YÜRÜYÜŞ DERGİSİ MUHABİRLERİNE TEKME VE GÖZALTI
Olaylar sırasında polis, Fatma Girik Parkı'ndaki çay ocağına saklanan eylemcileri çıkarmak için çaba sarf etti. Kapıyı kırmaya çalışan polislere eylemciler taş attı. Polis, gaz bombası ile karşılık verdi. Polis, kapıyı kırmaya çalışırken bu sırada kendilerini görüntüleyen biri kadın 2 kişiye yöneldi. Polis, Yürüyüş dergisi çalışanı olduğu öne sürülen 2 kişiyi gözaltına almak istedi. Basın mensubu olduklarını belirterek direnen 2 kişi yere yattı. Polislerden birinin bu sırada yerdeki kişilere tekme attığı görüldü. 2 kişi gözaltına alınarak zırhlı polis aracına bindirildi. Bu sırada yaşananlar bir vatandaş tarafından görüntülendi. 


Çağlayan'daki müdahalede gözaltı sayısı 18