Okmeydanı'nda operasyon

Okmeydanı'nda operasyon
Okmeydanı'nda operasyon
Okmeydanı'nda daha önceden belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenledi. Grup Yorum operasyonda üyelerinin de gözaltına alındığını açıkladı.

RADİKAL - İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Okmeydanı'nda sabah saat 04.00 sıralarında, önceden belirlenen çok sayıda adrese operasyon gerçekleştirdi. Baskınlara özel harekat ve çevik kuvvet polisleri ile havadan polis helikopteri destek verdi. Operasyon nedeniyle Okmeydanı ara sokaklarına "akrep" diye tabir edilen zırhlı araçlar ile TOMA'lar konuşlandırıldı. Polislerin sokak başlarında ellerinde uzun namlulu silahlarla nöbet tuttuğu görüldü. 


Öte yandan polis ekipleri 3 katlı Gençlik Federasyonu Derneği binasına girmek için itfaiyenin merdiven araçları bölgeye çağırdı.


Bu arada operasyonu görüntüleyen gazeteciler bir süre sonra bölgeden uzaklaştırıldı; operasyonun detayı ile ilgili bilgi verilmedi. 


Polis baskın yapılan İdil Kültür Merkezi binasında ve diğer adreslerde aramalarını sürdürürken, operasyonda çok sayıda kişi de gözaltına alındı. Grup Yorum da baskınların ardından bir açıklama yaptı. Açıklamada, "Grup Yorum üyelerinden Ezgi Dilan Balcı, Cihan Keşkek, öğrencimiz İlkay İşler, İdil Kültür Merkezi çalışanımız Damla Sandal ve misafirimiz olan Steeve Kaczky şu anda gözaltında" denildi.

Gözaltına alınanlar Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirilerek sağlık kontrolünden geçirildi. Aralarında kadınların da bulunduğu çok sayıda şüpheli, sorgulanmak üzere İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. (Hakan KAYA-Soner HASIRCIOĞLU/İSTANBUL/DHA)