OKS adaylarına ikinci yerleştirme uyarıları

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Nizami Aktürk, Ortaöğretim Kurumları Sınavı (OKS) birinci yerleştirme sonuçlarına göre okullara kayıtların yarın sona ereceğini belirterek, "Boş kontenjanlar 19 Ağustos'ta ilan edilecek.

ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Nizami Aktürk, Ortaöğretim Kurumları Sınavı (OKS) birinci yerleştirme sonuçlarına göre okullara kayıtların yarın sona ereceğini belirterek, "Boş kontenjanlar 19 Ağustos'ta ilan edilecek. İkinci yerleştirme için 20-24 Ağustos'ta başvurular alınacak. Bu yerleştirmeye girmek isteyen tüm adayların mezun oldukları okula başvurmaları zorunlu, aksi takdirde bu yerleştirmede yer alamayacaklar" uyarısında bulundu.
Aktürk'ün verdiği bilgiye göre, birinci yerleştirme sonucu açıkta kalan adayların şansını tekrar denemek için mutlaka ikinci yerleştirme işlemine başvurması gerekiyor. Birinci yerleştirme sonucu bir tercihini kazanıp kesin kaydını yaptıran adaylar da isterlerse ikinci yerleştirme işlemine başvurabilecek. Peki "Bu adayların, daha alt bir tercihini kazanma ya da açıkta kalma ihtimalleri var mı?" Aktürk bunu bir örnekle açıklıyor.
Diyelim ki birinci yerleştirmede, tercih ettiği bir okulu kazanan öğrenci, daha üst tercihini kazanma umuduyla ikinci yerleştirmeye başvurdu. OKS sistemi normalde alttan üste, boş yerler doldurularak çalışacak.
Dolayısıyla bu öğrenci en kötü ihtimalle daha önce kazandığı yere girecek. Ancak birinci yerleştirmede olan özel fen, meslek ve anadolu liselerine denk özel okullar ikinci yerleştirmede yer almayacak. Bu yüzden ilk yerleştirmede bu okullardan birini kazanan ancak ikinci yerleştirmeye de başvuran adaylar alttan üste doğru yerleştirmede sıralamayı az da olsa değiştirebilecek. Böylece daha önce kazandığından daha altta bir okula girme ya da açıkta kalma riski az da olsa var.