OKS için temel bilgiler

Özel Okullar Sınavı ve OKS birleşti, öğrenciler tek sınava girecek, iki tercih listesi yapacak... Modern Eğitim Dersanesi rehber öğretmeni Oğuzhan Eyilik, OKS hakkında bilinmesi gerekenleri kaleme aldı...
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

OĞUZHAN EYİLİK
Salı günü ÖSS ile başladığımız eğitim yazılarına perşembe güleri Ortaöğretim Kurumları Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS) ağırlıkta olarak devam edeceğiz. Bugünkü yazımızda OKS sistemine ve başvuruların nasıl yapılacağına yer verdik. Gelecek yazılarımızdan itibaren 2005 OKS istatistiklerini vereceğiz.
Okulları ve bölümlerini tanımaya çalışcağız. Ayrıca gelecek hafta itibarıyla her yazıda bir okul tanıtımı yapacağız. Tabiiki sizlerin ilgisini çeken okulları öncelikli olarak tanıtacağız. Yazımız ve eğitim süreç ve yaşantıları ile ilgili tüm sorularınızı cevaplanması için psklgtr@gmail.com adresine ulaştırabilirsiniz.
Sınava kimler başvurabilir?
8. sınıflarda öğretim gören tüm öğrenciler bu sınava katılabilmektedir. Açık ilköğretim okulu öğrencileri ise sınava bulundukları illerin İl Eğitim Hizmetleri müdürlüklerine başvuracaklardır.
Başvuru ne zaman yapılacak?
Başvurular 30 Ocak- 28 Şubat tarihleri arasında yapılacaktır. Başvuru işlemleri öğrencilerin okulları aracılığıyla yapılacaktır. Veliler, okul müdürlüklerine öğrencinin nüfus cüzdanı, TC kimlik numarası ve banka dekontu ile başvuracaklardır. İnternet ortamından yapılan başvuru, veli tarafından kontrol edilerek, bilgilerin doğruluğundan emin olunduktan sonra elektronik ortamda onaylanacak ve başvuru işlemi gerçekleşmiş olacaktır. Onaylanan bilgilerin çıktısı alınarak okul müdürlüğü yetkilisi, veli ve okul müdürü tarafından imzalanacaktır. Bu belgenin aslı okulda kalacak, bir örneği veliye verilecektir.
Başvuru ücretleri
Bu sınava başvuran ilköğretim okulu 8. sınıf öğrencilerinden, Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı'na veya 8. Sınıflar Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı'na başvuran veya üçüne birden başvuranlar belirlenen tek bir ücreti ödeyeceklerdir.
Önemli açıklama
Adayların başvurma işlemleri tamamlanarak onaylama işlemi yapıldıktan sonra veriler üzerinde düzeltme yapılamaz. Bu nedenle veriler girildikten sonra kontrol edilecek, rapor alınacak, veri girişi yapan yetkili ve veli tarafından tekrar kontrolü yapıldıktan sonra onaylama işlemi gerçekleştirilecektir.

 • Onaylama işleminden sonra adaya ait başvuru bilgilerini içeren döküm alınacak, veri girişini yapan yetkili ve veli tarafından imzalanacak, okul müdürü tarafından onaylanıp bir örneği veliye verilecektir.
  Başvuru hangi durumlarda geçersiz sayılacaktır?
 • Süresinde başvuru işlemleri gerçekleştirilmemişse,
 • 'E-Başvuru Formu' elektronik ortamda onaylanmamışsa,
 • 'E-Başvuru Formu'nun çeşitli kısımlarına yazılan kimlikle ilgili bilgilerde bir eksiklik veya çelişki varsa,
 • Banka 'Alındı' makbuzu okul müdürlüğüne teslim edilmemişse,
 • Banka dekontunun numarası e-başvuru formundaki ilgili yere yazılmamışsa, geçersiz sayılacaktır.
  E-başvuru formunun doldurulmasından kim sorumlu olacak?
  Elektronik ortamda veri girişinin hatasız, eksiksiz ve e-Kılavuz'a uygun doldurulması gerekmektedir. Bu konu ile ilgili sorumluluk okul müdürlüğü yetkilileri ile velinin olacaktır. Veliler, başvuruları ile e-Kılavuz'da belirtilen bütün hükümleri kabul etmiş sayılırlar.
  Her okulun kendine ait başvuru koşuları olabilmektedir. Önümüzdeki haftadan itibaren okulların başvuru koşullarından bahsedeceğiz...
  2005 Ortaöğretim kurumları sayısal verileri:
  Resmi fen liseleri: Okul sayısı 70, kontenjan toplamı 5 bin 328
  Özel fen liseleri: Okul sayısı 81, kontenjan toplamı 5 bin 3
  Anadolu öğretmen liseleri: Okul sayısı 133, kontenjan toplamı 12 bin 960
  Anadolu liseleri: Okul sayısı 763, kontenjan toplamı 115 bin 670
  Sosyal bilimler lisesi: Okul sayısı 6, kontenjan toplamı 384
  Anadolu imam-hatip liseleri: Okul sayısı 248, kontenjan toplamı 13 bin 140
  Sağlık meslek liseleri: Okul sayısı 255, kontenjan toplamı 7 bin 54
  Tarım meslek liseleri: Okul sayısı 18, kontenjan toplamı 710
  Tapu kadastro meslek lisesi: Okul sayısı 1, kontenjan toplamı 100
  Meteoroloji meslek lisesi: Okul sayısı 1, kontenjan toplamı 46
  Anadolu teknik lisesi: Okul sayısı 330, kontenjan toplamı 17 bin 594
  Yukarıda yer alan bilgiler Milli Eğitim Bakanlığı'nın çalışmaları doğrultusunda değişebilir.

  Oğuzhan Eyilik: Modern Eğitim Dersanesi rehber öğretmeni