OKS'de damlalar sayılıyor

'Acil' kodlu yazı
EĞİTEK Genel Müdürü Aktürk'e göre '500'ler civarında' bazı yetkililere göre ise on binleri bulabilecek OKS skandalında okul müdürleri alarma geçirildi. Tüm okullara gönderilen 'acil' kodlu yazıda müdürlerin öğrencilerin diploma notlarını bir hafta içinde yeni baştan incelemesi ve sonuçları bakanlığa göndermeleri istendi.
Öğrencilere uyarı
Aktürk, "Hatalı puanlar yeniden hesaplanacak. Hak etmediği halde fazla puan alanlar 'Sesimi çıkarmayayım' demesin. Hata sonradan ortaya çıkarsa yaptıkları işlemler iptal olur, ortada kalırlar. Üçkâğıtla bir yere gelmenin kimseye faydası olmaz" dedi.
Eğitim-İş: Bakan Çelik derhal istifa etmeli.
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA - Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in 'okyanusta bir damlaya' benzettiği, bakanlık yetkililerinin sayısını on binler olarak açıkladığı diploma notu mağdurları için tüm okullar alarma geçirildi. Müdürlerin diploma notlarını yanlış bildirmesi sonucu çok sayıda öğrencinin 2007 OKS puanının yanlış hesaplandığının ortaya çıkması üzerine, bakanlık yeni bir formül buldu. Bakanlık, tüm okullara e-maille 'acele' gönderdiği yazıda, bütün öğrencilerin diploma notlarının kontrol edilmesini istedi.
Okul müdürlerine gerekli kontroller için bir hafta süre tanındığını belirten Eğitim Teknolojileri (EĞİTEK) Genel Müdürü Nizami Aktürk, veli ve öğrencilere "Okul müdürlerine güvenmeyin, diploma notlarınızı mutlaka kendiniz de kontrol edin" dedi. Aktürk, öğrencileri ikinci bir tercih hakkı olmadığı konusunda uyardı.
'Müdürlere bir hafta süre'
Aktürk, 2007 OKS'de ortaya çıkan büyük hatanın sorumluluğunun tamamen okul müdürlerinde olduğunu belirterek, "Sınava yönelik hazırladığımız kılavuzlarda da bu konudaki sorumluluğun okul müdürlerinde olduğunu belirtmiştik. Genel müdür olarak ben bile sisteme bir öğrencinin diploma notunu giremiyorum" dedi. Tüm okullara 'acele' olduğu için e-mail yoluyla birer resmi yazı gönderdiklerini söyleyen Aktürk okul müdürlerinden diploma notlarını yeniden kontrol etmelerini istediklerini vurguladı.
Aktürk'ün verdiği bilgiye göre hesabı yanlış olmayan öğrencilerin sıralamaları değişmeyecek. Ancak diploma notu hatalı girilenlerin sınav puanı yeniden hesaplanacak. Yeni hesaplama sonucunda diploma notu yüksek girilenlerin puanı düşürülecek, düşük girilenlerin yükseltilecek.
'Kayıt sırasında ortaya çıkar'
Hak etmediği halde diploma notu yüksek girildiği için fazla puan alan öğrencileri uyaran Aktürk, şöyle konuştu: "Puanım yüksek, sesimi çıkartmayayım demesinler. Çünkü yerleştirme işlemleri sırasında, okul kaydı sırasında diploma notlarında sorun varsa bu mutlaka ortaya çıkar ve o zamana kadar yapılan bütün işlemler iptal olur, onlar da ortada kalır. Zaten üçkâğıtla bir yere gelmenin kimseye faydası olmaz. Puanı yüksek olan da düşük olan da mutlaka bir dilekçeyle bize başvursun. Resmi olarak bana bildirilmeyen hatayı değiştirmem."
Aktürk, tespit edilen hatalar üzerinden ilgili okul müdürleri hakkında soruşturma açılacağını söyledi. Aktürk, "Hata yapılan okullara birer müfettiş gönderilecek. 820 bin kişinin girdiği bir sınavdan bahsediyoruz. Elbette hata olabilir, gerçekten de tespit edilen bu hatalar okyanusta bir damla gibi. Ancak açılan soruşturma sonucunda art niyet tespit edersek, o zaman sorumluların cezası daha ağır olur" diye konuştu. Bakan Hüseyin Çelik'in de ortaya çıkan hata konusunda çok 'sert' bir tavır takındığını anlatan Aktürk, "Beni arayıp, 'Böyle bir hata nasıl olur?' diye sordu. Ben de kendisine konuyla ilgili gerekli bilgileri verdim" dedi.
'Gelecek yıl sorun yok'
Nizami Aktürk, gelecek yıl okul müdürlerinden bu yıl olduğu gibi diploma notuna ilişkin öğrenci bilgilerinin istenmeyeceğini vurgulayarak şöyle konuştu: "14 milyon öğrencinin tüm bilgilerini sisteme girdik. Sistem bu yıl oturma aşamasında. Gelecek yıldan itibaren okul müdüründen diploma notu falan istemeyeceğiz. Sisteme girip, doğrudan bakacağız. Dolayısıyla bu tür hatalar bir daha yaşanmayacak."