OKS'de kazanan adaylar tercih yükseltebilecek

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ortaöğretim kurumlarında Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS) sonuçlarına göre yapılan ikinci yerleştirmenin ardından boş kalan kontenjanları 'tercihte yükselme' uygulamasıyla dolduracak.

ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ortaöğretim kurumlarında Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS) sonuçlarına göre yapılan ikinci yerleştirmenin ardından boş kalan kontenjanları 'tercihte yükselme' uygulamasıyla dolduracak. OKS'ye giren ve herhangi bir ortaöğretim kurumuna kayıt hakkı kazanan her öğrenci tercihte yükselme için başvuruda bulunabilecek. Uygulamayla, öğrencilerin önceki tercihleri esas alınarak üst tercihlerine yerleştirilmeleri amaçlanıyor.
Başvurular 8 Eylül günü başlayacak, 10 Eylül saat 12.00'ye kadar adayın mezun olduğu okula yapılacak.Uygulama için, 10 Haziran'da yapılan OKS'ye girmiş, 160 puan barajını aşarak tercih yapma hakkını elde etmiş ve tercihte bulunmuş adaylardan, herhangi bir ortaöğretim kurumuna kayıt hakkı kazanarak kaydını yaptırmış veya yaptırmamış olan tüm istekliler başvurabilecek. Sonuçlar 11 Eylül Salı günü saat 17.00'den sonra www.meb.gov.tr adresinde ilan edilecek. Kayıt işlemleri, 12-13 Eylül'de ilgili okul müdürlükleri tarafından yapılacak.