OKS'yi mahkemede kazanarak okuluna kavuştu

Tercih listesi mağduru İsmail Göktuğ Boyacı, istediği Anadolu lisesine girmeyi başardı. Yalnız başkalarının OKS'si 180 dakika sürerken, onunki tam iki yıl sürdü.

İZMİR - Tercih listesi mağduru İsmail Göktuğ Boyacı, istediği Anadolu lisesine girmeyi başardı. Yalnız başkalarının OKS'si 180 dakika sürerken, onunki tam iki yıl sürdü.
İsmail Göktuğ Boyacı, 2005 yılında OKS'ye girdi, 372 puan aldı. Puanına uygun tercih listesini hazırladı. İşlemler için o dönem okuduğu özel ilköğretim okuluna gitti. Müdür listesine onay verdi, sonraki işlemleri bir öğretmen yaptı. Ancak sonuçlar açıklandı, istediği yere girememişti, çünkü listesi yanlış girilmişti. Ankara'dan getirtilen tercih listesinin son halinin, okuldan kendilerine verilen tercih çıktısıyla farklı olduğu anlaşıldı. Tercihleri kaydeden öğretmen, Boyacı'nınkinin yerine bir sonraki öğrencinin tercihlerini sisteme girmişti. MEB Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü'nden "Bu hatayı ancak mahkeme düzeltir" denilince açılan dava, nihayet bu yıl bitti, Balçova Anadolu Lisesi'ne girmeye hak kazanan Boyacı "Nevvar Salih İşgören Lisesi'nde üçüncü sınıfa geçtim. Ancak geç de olsa hak ettiğim okula gideceğim. Arkadaşlarımın seviyesinden geri kalmamak için özel dersler alıyorum, daha çok çalışıyorum" dedi.