Oktay Decko Doğan isimli çocuk istismarcısı deşifre oldu

Oktay Decko Doğan isimli çocuk istismarcısı deşifre oldu
Oktay Decko Doğan isimli çocuk istismarcısı deşifre oldu
Facebook'ta 'Oktay Decko Doğan' ismini kullanıp, kendisini ajans sahibi olarak tanıttığı çocuklardan fotoğraflarını isteyen istismarcı, çocuklardan birinin mesajları sosyal medyada yayınlamasıyla deşifre oldu.

RADİKAL - Kendisini ajans sahibi olarak tanıtan ve küçük çocuklarla sosyal medya üzerinden iletişime geçip kendilerinden uygunsuz çekilmiş fotoğraflar göndermesini isteyen “Oktay Decko Doğan” adlı kişi, bir ailenin çocuğuna bu kişi tarafından gönderilmiş mesajları kişisel Facebook sayfasından, ‘Arkadaşlar dikkat!’ başlığı ile yayınlamasının ardından deşifre oldu.

Facebook’ta “Oktay Decko Doğan” adını kullanan kişi, 13 yaşındaki B.K.’yla iletişime geçerek kendisinin mankenlik ajansı sahibi olduğunu söyledi. Milliyet'ten İbrahim Bitki'nin haberine göre; çocukla yazışmaya başlayan ve ünlü markalar için çocuk manken seçimi yaptığını söyleyen bu kişi, B.K.’ya kendisini de manken yapabileceğini, bunun için kendisine çıplak fotoğraflar göndermesi gerektiğini söyledi.

SOSYAL MEDYADA YAYILDI

Söz konusu yazışmalar, B.K.’nın ailesi tarafından tespit edilince olay sosyal medyada gündeme geldi. B.K.’nın annesi, sosyal medya hesabı üzerinden yazışmaları paylaşarak, ailelere “Dikkatli olun” uyarısında bulundu. B.K.’nın annesi, “Çocuklarınızla iyi iletişimde olun. Hesaplarını kontrol edin” dedi. Aile söz konusu kişiden şikayetçi oldu.

SAĞLIKLI İLETİŞİM KURMALISINIZ

Sosyal medyada sıkça yaşanan bu olaylara ilişkin Milliyet’e konuşan uzman pedagog Sevil Yavuz, sosyal medyanın popülerleşmesi ile sapkın cinsel eğilimi olan pedofili suçlulularının çocuklara ulaşma sayısında artış yaşandığını dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Öncelikle aileler çocukları ile sağlıklı bir iletişim içerisinde olmalı, aynı evin içinde birbirlerine yabancılaşmamalılar. Bunu engellemek için çocuğunuzla sohbet etmelisiniz. Bu olmadığı takdirde internetteki bir kişi kendine ilgi gösterdiğinde ona güvenebilir. Aralıklarla çocuğumuza hissettirmeden sosyal medya hesapları kontrol edilmelidir. En önemli şey çocuklara ne kadar büyük bir hata yapmış olurlarsa olsunlar onların ailelerinin yanlarında olduğu mesajı verilmelidir.” (Habertürk)