Oktay oğlu Oktay ne yaşar ne yaşamaz

Oktay oğlu Oktay ne yaşar ne yaşamaz
Oktay oğlu Oktay ne yaşar ne yaşamaz

İntihara inanmayan aile, oğullarının, Koşaner in ses kaydında Terörist diye masum erimizi alnından vurduk diye geçen er olduğunu savunuyor.

Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

Murat Oktay Can, zorunlu askerlik görevini Tunceli’nin Hozat ilçesinde yaparken 5 Ekim 2009’da hayatını kaybetti. Ölümü kayıtlara ‘intihar’ olarak geçti. Ancak baba Oktay Can ve anne Süsenber Can’a göre oğulları öldürüldü, intihar süsü verildi. Acılı aile üç buçuk yıldır hukuki mücadelelerine devam ederken bir şok daha yaşadı. Murat Oktay Can’a Kepez Askerlik Şubesi’nden ‘sefer görev emri’ geldi. Aile yapılan işin ciddiyetsizliğine isyan ediyor: “Bize oğlumuzun intihar ettiği söylenmişti. Bu durumda nasıl inanalım?”
Yıllar önce Kars’tan Antalya’ya göç eden Oktay Can, cebinde oğlunun son fotoğraflarıyla kalakalmış: Daha 20’sinde bir genç… Oktay ve Süsenber Can, ‘devlet kapısında’ oğullarının nasıl öldüğünü anlamaya çalışıyor. ‘Resmi olarak’ söylenen Murat Oktay Can’ın 5 Ekim 2009’da saat 18.00-19.00 nöbetini tutarken intihar ettiği. Ailesine göre ise Oktay Murat Can, intihar etmedi, öldürüldü. Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner’e ait olduğu iddia edilen ses kaydındaki, “Terörist diye masum erimizi kendimiz alnından vurduk” denilen asker de ailenin iddiasına göre Oktay Murat Can.

Askerlik şubesine gitmezse işlem yapılacak!

Murat Oktay Can’ın ailesi sorumluları aramaya devam ederken, Antalya Kepez Askerlik Şubesi’nden ‘sefer görev emri’ geldi. 20 Şubat 2013 tarihli emir Askerlik Şubesi Başkanı Personel Yarbay Zafer Erşahin’in imzasını taşıyor. Emirde, üç buçuk yıl önce nöbet tutarken hayatını kaybeden Murat Oktay Can’dan işlemlerini yaptırması için en yakın askerlik şubesine gitmesi isteniyor. Çünkü ‘görev emri’ tebliğ edilecek. Murat Oktay Can, emri yerine getirmezse 7201 sayılı Tebligat Kanunu gereğince hakkında işlem yapılacak!

‘Ciddiyet’ bu kadar Baba Oktay Can isyan ediyor:

“Ben Kürt’üm… Barışın gelmesini istiyorum. Oğlum için ‘Askerde intihar etti’ dediler. Yıllardır sorularımızın cevabını bulamadık. Şimdi de görev sefer emri gönderilmiş. Bu, askerin görevini ne kadar ‘ciddiye’ aldığını gösterir. Eğer barış gelecekse bizim gibi ‘Oğlu askerde intihar etti’ denilen çocukların gerçek failleri de bulunmalı. Ben bir babayım. Devlet oğlumun öldürülmediğine, intihar ettiğine beni inandırmak zorunda.”

Umut Anayasa Mahkemesi ve AİHM’de

Olayla ilgili olarak Elazığ 8’inci Kolordu Komutanlığı Askeri Savcılığı ile Malatya Kara Kuvvetleri Komutanlığı 2’nci Ordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi kovuşturmaya yer olmadığı kararını verdi. Ailenin otopsi, kriminal ve balistik incelemenin sivil kurumlarda yapılması talepleri de geri çevrildi. Oktay Can, yeni delillerin ortaya çıkarılması için oğlunun mezarının açılmasını istedi. O da reddedildi.
İç hukuk yollarının tükenmesi nedeniyle aile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne ve Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Şimdi gözleri bu mahkemelerde.

Soru işaretlerinin cevabı yok

Anne Süsenber Can, kendilerine oğullarının 18.00-19.00 nöbetini tuttuğu sırada ‘intihar ettiğinin’ söylendiğini hatırlatıyor. Oğluyla en son o gün saat 16’da konuşmuş. “İzne geleceğim. Mangal yakalım” demiş. Kara haber de saat 23’te gelmiş. Süsenber Can, “Önce ‘şehit oldu’ dediler. Şehit töreni yapıldı. Sonra kendini vurduğu söylendi” diyor. Ailenin içini yıllardır kemiren soru işaretlerinin cevabı şimdilik yok:
İki kez ateşlenmiş
“Otopsi raporuna göre silah alına düz ve dik tutulmuş. Bir insan 4 kilo 250 gramlık G3 piyade tüfeğini bu şekilde kendisine tutup nasıl ateş edebilir? Bunu yapmış bile olsa tüfeğinin savrulması gerekmiyor mu? Er Can’ın silahı yere dikey vaziyette elinde bulundu. Moralinin bozuk olduğu söylendi. Morali bozuksa neden eline silah verilip nöbete gönderildi? Fotoğraflarda Can’ın alnından ve burnunun kenarından vurulduğu görülüyor. Bir insan kendini başından iki kez nasıl vurur? Burnunun yanındaki mermi izi neden estetikle kapatılmaya çalışıldı? Otopsi yapıldığı zaman neden haber verilmedi? Mermi çekirdeği nerede?”


  http://www.radikal.com.tr/112537511253755

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  şerefli türk ordusunda faiili meçhuller - A.D

  şerefli türk ordusunda bu tür faiili meçhul ölümler ne kadar çok yaşanıyor dikkat ediyormusunuz.serefli türk ordusunda bu tür çinayetler eskiden beri yoğun bir biçimde vardı ama medya ve iltişim araçları bu kadar modern olmadığı için bunlar topluma yansımıyordu hoş gerçi topluma yansısa ne olaçak böyle toplum tepkisiz ve sessiz kaldığı süreçe bu ölümler yaşanaçak.

  Aile mücadeleden vazgeçmesin! - netya66

  Evlatlarımıza orada neler yapılıyor çıksın ortaya.Suçlular idam'la cezalandırılmalı!

  Dost Ateşi - RadikalGokhan

  Askerlik zor ve ciddi bir iş. Ne yazık ki sadece Türkiye'de değil dünynaın her yerinde birlikler hata ile birbirlerine ateş açıp dost zaiyatına neden olabiliyor. Buna benzer bir olay yaşanmış olabilir. Burada orduya düşen olayı kapatmaya çalışıp ülkesi için görev yaparken dost ateşi ile hayatını kaybeden bir askeri kendisini aklamak için intihar etti diye aşağılamak değil, doğru olan neyse açıklamak ve bu şehite itibarını iade etmektir.

  baştan sona üzücü. - okkes cavus

  anlatılanlar çok çiddi ve manidar bu tür olaylar hiç normal karşılanacak olaylar deyil olaylar ciddi bir şekilde incelenmeli ve aile tatmin olmalı vede bu tür olaylar hiçmi hiç olmamalı.......

  OKTAY OĞLU OKTAY - m.rozbilen

  Ne garip değil mi?Hep kürtler intihar eder.Bu iddialara kim inanır?Artık doğru da olsa inandırıcılığı kalmamıştır.Hem Kürt'ten şehit mi olurmuş? Önce şehit, sonra pardon sehven söyledik olur intihara dönüşüverir.İnsanları bu kadar da aptal yerine koymayın bari.Daha önce yazmıştım tekrar yazıyorum:Devlet güvenliklerini teminat altına alıncaya kadar Kürtler, "vicdan-i red hakkını" kulanmalıdır.Aksi halde intihar etme kaderinden kurtulamazlar.Kimse de bu hakkın kullanılmasını yadırgayamaz.Her gün her gün bu intiharlar ne oluyor diye sorma ve sorgulama hakkımız yok mu? Sormadığımız müddetçe Oktay oğlu Oktaylar ölmeye devam eder,üstüne üstlük aşkerlik şubesine başvurması istenir.Mezaran uyanırsa tabi.