Okudan davul zurnayla tahliye oldu

Okudan davul zurnayla tahliye oldu
Okudan davul zurnayla tahliye oldu

Okyanus davasında tahliye olduktan sonra yargılandığı Adana?dan Konya?ya bir konvoyla dönen Rektör Okudan 300 kişi tarafından karşılandı. fotoğraf: RIFAT YERLiKAYA / aa

KONYA - Okyanus şirketler grubuna yönelik Okyanus Operasyonu kapsamında 5.5 ay tutuklu kaldıktan sonra, tutuksuz yargılanmak üzere önceki gün 31 kişiyle tahliye edilen Selçuk Üniversitesi Rektörü Süleyman Okudan, Konya’nın Ereğli ilçesinde 300 öğrenci ve üniversite öğretim üyesi tarafından davul- zurnayla karşılandı. Burada bir konuşma yapan Rektör Okudan, Nâzım Hikmet’in ‘Yürümek’ şiirini okudu.Tahliye olduktan sonra konvoy eşliğinde makam aracıyla Adana’dan hareket eden Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan, Konya’nın Ereğli ilçesi girişindeki Demireller Dinlenme Tesisleri’nde aralarında öğretim görevlileri ve öğrencilerin bulunduğu yaklaşık 300 kişi tarafından karşılandı. Gece 01.00 sıralarında dinlenme tesislerine makam arabasıyla gelen Rektör Okudan için davul zurna çalındı ve dört kurban kesildi. Öğrenciler, ‘İşte rektör, işte öğrenci’ sloganı atarken ‘Çağdaş rektör, özgür üniversite’, ‘Gelişen, geliştiren üniversite sizinle’, ‘Ereğli seninle gurur duyuyor’, ‘Öğrencilerin babası hoş geldiniz’, ‘Dualarımız seninle’ yazılı pankartları açtı. Alnına kurban kanı sürülen ve herkese teşekkür ederek konuşmasına başlayan Rektör Okudan, “Yüce Türk adaletine hep güvendim. Ben kimseye bir şey demiyorum. Tarih yazacaktır. Zamana bırakıyorum. Doğruların önüne kimse geçemez” dedi. Okudan, evinin bahçesinde avukatıyla konuşurken avukatının basın açıklaması yapıp yapmayacağı sorulunca da “İb.. bir gazeteci var. Önce neler yazmış bakalım. Bunu okuyup bakıp değerlendireceğiz” dedi.
Konya’da faaliyet gösteren Okyanus Şirketler Grubu’nun girdiği ‘tıbbi malzeme, temizlik,  doğalgaz dağıtım ihalelerinden devleti 350 milyon TL zarara uğrattığı’ iddiasıyla operasyon yapılmış ve şirket sahibi Nusret Argun ve Okudan dahil 45 kişi tutuklanmıştı. (dha)