Okudan 'Okyanus'tan dışarı çıktı

Okudan 'Okyanus'tan dışarı çıktı
Okudan 'Okyanus'tan dışarı çıktı
Okyanus davasında 5.5 aydır cezaevinde bulunan Selçuk Üniversitesi Rektörü Selçuk Okudan, tutuksuz olarak yargılanacak

Neşet KARADAĞ


ADANA - Konya'da Okyanus Şirketler Grubu'na yönelik düzenlenen ‘Final Operasyonu’nda tutuklanan 44 kişinin 5 gündür süren ilk duruşmasında Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan ile birlikte toplam 32 kişi kişi tahliye edildi. Şirket sahibi Nusret Argun'un tahliye isteği ise kabul edilmedi. Tahliye olan Bekir Börekçi'nin annesi Ayşe Börekçi sevinçten baygınlık geçirirken, bir sanık yakını, “İşte adalet. Bunları içeri alanlar utansın” diye bağırdı.
‘Örgüt kurmak, ihaleye fesat karıştırmak, edimin ifasına fesat karıştırmak, yağma, rüşvet vermek, ticari sırrın açıklanması, özel belgede sahtecilik, soruşturmanın gizliliğini ihlal’ suçlamalarıyla 3 yıldan 1205 yıla kadar hapis cezası istemiyle Özel Yetkili Adana 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden Okyanus davasında ilk kez ara karar verildi. Mahkeme heyeti saat 15.00'e kadar süren müzakere sonrası sanıkları ve avukatlarını duruşma salonuna alarak kararı açıkladı.
Mahkeme Başkanı önce, talimatları yazdırdı. Heyet, Konya Emniyet Müdürlüğü'nden suça konu iletişim tutanaklarını istedi. Ayrıca, tedbir altına alınan onlarca aracın üzerindeki tedbiri kaldırdı. Mahkeme heyeti, Rektör Prof. Dr. Süleyman Okudan'ın mal varlığının araştırılıp bildirilmesini isterken, Okyanus Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı tutuklu Nusret Argun'un Sincan 1'inci Sulh Ceza Mahkemesi'nce verilen telefonların dinlenmesiyle ilgili kararın yok sayılması kararını reddetti.
Bazıları birden fazla olan ‘ihaleye, edinim ifasına fesat karıştırmak, soruşturmanın gizliliğini ihlal, çıkar sağlamak suretiyle görevi kötüye kullanmak’ suçlarından toplam 40 yıl hapis cezası istemiyle yargılanan ve 5.5 aydır tutuklu bulunan Rektör Prof. Dr. Süleyman Okudan, 17 Mayıs'a kadar tutuklu kalsayrı YÖK Kanunu'na göre rektörlükten alınacaktı.


TAHLİYE EDİLENLER


Mahkeme Başkanı daha sonra, tahliye kararı verdikleri Rektör Prof. Dr. Süleyman Okudan ile birlikte 32 kişinin isimlerini açıkladı. Üzerlerine atılan suç niteliklerinin değişme olasılığı bulunan ve tutuklu kaldıkları süreler de gözetilerek tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilenler şöyle:
Süleyman Okudan (Konya Selçuk Üniversitesi Rektörü), Abdullah Koyuncu (Emekli kamu görevlisi), Ahmet Atilla Çalışkan (Meram Tıp Fakültesi'nde müdür yardımcısı), Ahmet Sahar (Konya Numune Hastanesi'nde doktor), Ahmet Tan (Altay Yemekçilik Şirketi sahibi), Ali Aktaş (Karaman Devlet Hastanesi Müdürü), Arif Aytürk (Atatürkcü Düşünce Derneği Konya Şubesi Başkanı), Bekir Börekçi (Kahramanmaraş Teşhis Sağlık Limited Şirketi Ortağı), Ercan Korkmaz (İhale takipçisi), Gökhan Yıldız (Ereğli Devlet Hastanesi’nde görevli), Hasan Hüseyin Yumuk (Konya İl Özel İdare Müdürlüğü’nde görevli), Hüseyin Çakmak, İsa Ünal (Mircan İnşaat ve Dünya Temizlik şirketlerinin ortağı), İsmail Tuna (Baytuna Sağlıkın ortağı), İsmet Tolu (Nobel Medikal’in ortağı), Mehmet Ali Kuytu (En Sosyal Hizmetler şirketinin kurucusu), Mehmet Emin Süt (Meram Tıp Fakültesinde müdür yardımcısı), Mehmet Erdoğan (İdeal ve Net Özel Güvenlik şirketlerinin kurucusu ve ortağı), Mehmet Tacettin Akdeniz (Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı), Mehmet Yavuz (Karaman Devlet Hastanesi’nde görevli), Mustafa Parlayıcı (Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Başhekim Yardımcısı), Müşteba Sevil (Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Başhekimi), Nuri Şener (En Sosyal Hizmetler şirketinin kurucusu), Önder Baysal, Sadıkhan Gökmen (Konya Ağız, Diş Sağlığı Hastanesi doktoru), Salih Şevket Yılmaz (Konya Vakıflar Bölge Müdürlüğünde şef), Suat İyilikli (Afyonkarahisar Devlet Hastanesi müdür yardımcısı), Şaban Ekici (Konya Vakıflar Bölge Müdür Yardımcısı), Uğur Kendirli, Yunus Ağarlı (Karaman Devlet Hastanesi Başhekimi ), Zafer Köseli (Tutuklu sanıklardan Mustafa Mete'nin kayınbiraderi), Zafer Öztürk (Adem Elektrik Şirketinin imza sahibi).
Mahkeme heyeti, hakkında 1205 yıla kadar hapis cezası istenen Okyanus Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Nusret Argun ile birlikte, Ekrem Kırmızıtaş, Güray Yumlu, Hayri Yıldıray Kocamaz, Hüseyin Taşdöğen, avukat İlker Turdan, Mustafa Mete, Osman Şensoy, Ramazan Diler Hodaloğulları, Rüstem Aydın, Uğur Çelik ve Üzeyir Durmuş'un üzerlerine atılı suçların niteliği, kanıt durumu, kaçma ve kanıtları karartma olasılıkları bulunduğu gerekçesiyle tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Mahkeme heyeti, duruşmayı, tutuksuz sanıkların savunmalarını almak için erteledi.


‘İŞTE ADALET’


Ara kararın açıklanması üzerine tahliye olan sanıkların yakınları sevinçten gözyaşlarına boğuldu. Avukatlardan tahliye haberlerini alan sanık yakınlarından kalp hastası Bekir Börekçi'nin annesi Ayşe Börekçi sevinçten, “Allah'ım çok şükür” dedikten sonra Adliye önünde baygınlık geçirdi. Tahliye olanların yakınları birbirlerine sarılarak, “Çok şükür. Adaletin tecelli edeceğine inanıyorduk. İyi ki mahkemelerimiz, hukukçularımız var” diyerek ağladı. Bazıları ise cep telefonuyla yakınlarını arayarak, “Gözümüz aydın, tahliye çıktı” diyerek bilgi verdi. Tahliye olan sanıklardan birinin yakını ise “Adalet tecelli etti. İşte adalet. Günahsızlar içerdeydi. Bunlar suçsuz. Bunları içeri alanlar utansın” diye bağırdı.
Okyanus Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Nusret Argun'un avukatı olan ve aynı davada tutuksuz yargılanan Konya Barosu eski Başkanlarından Hasip Şenalp de duruşma çıkışı sanık yakınlarına, “Nusret bey, buraya geldiğiniz için hepinize teşekkür ediyor” dedi. Avukat Şenalp, tahliyelerle ilgili olarak da “32 tahliye var. Mahkeme heyetine kendimizi, sanıkların durumlarını iyi şekilde anlattığımızı sanıyoruz. Bu dava dosyasının görevsizlik verilebilecek bir dosya olduğunu düşünüyoruz. Uzamaması için bu mahkemece görülmesini istiyoruz. Çünkü, tutuklu sanıklar mağdur olabilir” dedi. (dha)