Okudukça büyüyorlar

"Okulumuzun maddi durumu olmadığı için kütüphane yeri hep boş. Ben oranın artık düzelmesini istiyorum. Kütüphanemizin olmaması bizim suçumuz değil.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

İSTANBUL - "Okulumuzun maddi durumu olmadığı için kütüphane yeri hep boş. Ben oranın artık düzelmesini istiyorum. Kütüphanemizin olmaması bizim suçumuz değil. Kitap okuyamadığımız için toplumda bilgisiz kişiler diye tanınıyoruz. Artık toplumdan dışlanmak istemiyorum. Bu duruma dayanamıyorum."
Bu satırlar, Bitlis'in Tatvan ilçesi Dumlupınar İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencisi Leyla Alptekin'e ait. Leyla, kitap yardımı için yayınevlerinden gazetelere kadar birçok yere mektup yazan 900 öğrenciden biri.
Dumlupınar İlköğretim Okulu, birçok imkândan yoksun. Öğrenci ve öğretmenleri üzen en büyük yoksunluk ise kitap. Bu nedenle, okulun kütüphanecilik kolu 'Okudukça büyüyoruz' adlı kitap kampanyası başlattı. Öğrenci ve öğretmenler, her yere mektup yazarak yardım istiyor.
Kütüphanecilik Kolu Başkanı Leyla Alptekin, durumu şöyle anlatıyor: "Liselere giriş sınavına hazırlanmak istiyorum, ancak çalışabileceğim kitap yok. Arkadaşlarım da aynı durumda. Ben kitap okumayı seviyorum, ama çok az kitabımız var. Okulumuz da ailelerimiz de fakir. Burada kız çocuklarını okula yollamak istemiyorlar. Lütfen yardım edin, kitap yollayın. Biz okumak istiyoruz."
1971 yılından bu yana Tatvan'da eğitim veren Dumlupınar İlköğretim Okulu'nda 12 derslik bulunuyor, 30 öğretmen görev yapıyor. Dar gelirli ailelerin çocuklarının gittiği okulda, kırtasiye ve kıyafete de ihtiyaç var. İletişim için: 0434 827 65 17, dumlupinar@hotmail.com


    http://www.radikal.com.tr/7333467333460

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.