Okul açılışına Ramazan Bayramı ayarı

2009-2010 eğitim yılının başlaması için Ramazan Bayramı'nın bitmesi beklenecek. Okullar, pazartesi yerine perşembe açılacak

ANKARA - Okulların başlangıç tarihine Ramazan Bayramı ayarı yapıldı. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, 2009-2010 eğitim öğretim yılının 24 Eylül 2009 Perşembe günü başlayacağını açıkladı. Kararda turizmcilerin etkili olduğu belirtiliyor. Çelik, okulların bölgelere ve mevsimlere göre açılmasına yönelik bir çalışma da yürüttüklerini söyledi.
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da okulların turizmcilerden gelen talep doğrultusunda 24 Eylül’de açılacağını söyledi. Bu sayede 21, 22, 23 Eylül günlerine denk gelen Ramazan Bayramı’ndaki rezervasyonlar etkilenmeyecek, birçok aile okulların açılması nedeniyle kestikleri tatillerine devam edebilecek.
Çelik, önceki gün gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısında, 2009-2010 eğitim öğretim döneminde okulların Ramazan Bayramı’ndan sonra belirlenecek bir tarihte başlamasının kararlaştırıldığını anımsattı. Gelecek eğitim öğretim yılının da 24 Eylül Perşembe günü başlamasına karar verdiklerini belirten Çelik, “Perşembe ve cuma günü hazırlık dönemi olacak çünkü ders kitapları dağıtılıyor, öğrencilerin intibakları sağlanıyor” dedi.
Çelik, ‘mevsim koşulları’nı göz önünde bulundurarak Türkiye çapında bütün okulların aynı gün açılması uygulamasına son vermek amacıyla bir çalışma yaptıklarını da belirtti. Çelik, “Belki bölgesel olarak belki sömestr tatilini bölen bir şey de olabilir. Yani diyelim ki sömestr tatili kışın en şiddetli geçtiği yerlerde, örneğin Erzurum’da, Kars’ta iki seans halinde uygulanabilir” dedi.
Çelik, “Bir ders yılında iki kez mi sömestr tatili olacak?” sorusuna ise şöyle yanıt verdi: “Aslında bu daha uygun. Diyelim ki kış aylarında iki kere ‘15 tatil’ yaparsın veya bir ‘15’, bir ‘1 hafta’ yaparsınız. Onu daha sonra sene sonuna ilave edersiniz. Antalya’da 24 Haziran’a kadar ders yaparsanız tabii bu, sıcakların artacağı ve sınıfta klima problemi ortaya çıkacağı anlamına gelir ama Erzurum’da böyle bir problem yok.”
Çelik, okulların açılış tarihindeki değişikliğin eğitim öğretim yılının kapanış tarihini değiştirip değiştirmeyeceğinin sorulması üzerine, “Geç başlayınca geç kapanacak demektir. Bizim eğitim öğretim yapmamız gereken 180 gün var. Bunu tamamlamamız gerekiyor” dedi. Çelik, bu durumun gelecek eğitim öğretim yılı için geçerli olacağını, bu eğitim öğretim yılını etkileyecek herhangi bir durum bulunmadığını söyledi. (Radikal)