Okul bahçesinde kızlı erkekli tost yeme eylemi

Okul bahçesinde kızlı erkekli tost yeme eylemi
Okul bahçesinde kızlı erkekli tost yeme eylemi
Isparta'daki bir lisede kız ve erkek öğrencilerin öğle yemeklerini ayrı yemesi yönünde başlatılan ve tepkiler üzerine geri çekilen uygulamayı protesto eden Süleyman Demirel Üniversitesi öğrencileri, okulun bahçesinde kızlı erkekli tost yedi.

ISPARTA – Isparta’da bulunan Ahmet Melih Doğan Anadolu Lisesi'nde, kız ve erkek öğrencilerin öğle yemeklerini ayrı yemesi yönünde başlatılan ve tepkiler üzerine geri çekilen uygulama bugün protesto edildi. Süleyman Demirel Üniversitesi'nde (SDÜ) bir grup öğrenci, protesto olarak okulun bahçesinde kızlı erkekli tost yedi. 

Ahmet Melih Doğan Anadolu Lisesi'nde 21 Ekim'de yemekhane kapısına asılan duyuruda, kız ve erkek öğrencilerin ayrı yemek yiyeceği bildirildi. Duyuruda, pazartesi, salı ve çarşamba günleri kız öğrencilerin saat 12.25- 12.40, erkek öğrencilerin 12.40- 13.00 saatleri arasında, perşembe ve cuma günleri ise erkek öğrencilerin 12.25- 12.40, kız öğrencilerin 12.40- 13.00 arasında yemek yiyeceği belirtildi.

Duyuruda, uygulamanın birinci dönem sonuna kadar geçerli olacağı, ikinci dönem bu düzenlemenin değişeceği kaydedildi. Öğrenci velileri ve bazı sendikalardan gelen şikayetler üzerine uygulamayı durduran Lise Müdürü Kenan Köse, okulun pansiyon kısmındaki yemekhanede yapılan kız-erkek öğrenci ayırması uygulamasının, öğrencilerin aşırı kalabalık olması ve onlardan gelen taleple başlatıldığını açıkladı.


KIZLI ERKEKLİ TOST-AYRAN

Süleyman Demirel Eğitim Kompleksi içerisindeki Ahmet Melih Doğan Anadolu Lisesi'ndeki bu olay, bugün Isparta'da protesto edildi. SDÜ Atatürkçü Düşünce Topluluğu üyesi bir grup öğrenci, önce protesto amaçlı yürüyüş yaptı, ardından okul bahçesinde kızlı erkekli tost yeme eylemi düzenledi. Özkanlar Kavşağı'ndan okula kadar sessiz yürüyen öğrenciler, okul bahçesinde de tost yedi, ayran içti.
LİSELİLER DE DESTEK VERDİ

Protestoya lise öğrencileri de destek verdi. Teneffüste eylem yapan öğrencilerin yanına gelen bir grup liseli, "Sizi destekliyoruz. Okulumuz bu olaydan sonra karmakarışık oldu" ifadelerini kullandı.

Atatürkçü Düşünce Topluluğu üyelerinden Onur Özkan, her türlü ayrımcılığa karşı oldukları için bu eylemi gerçekleştirdiklerini belirtti. Grupta bulunan diğer öğrenciler de "Liseli öğrencilere, yalnız olmadıklarını hissettirmek için buradayız" diye konuştu.


MEHMET ERÇAKIR - ALİ ÇEVİKBAŞ / DHA


  http://www.radikal.com.tr/115958811595885

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  AKP nin sorunu zaten o! - demokrat09

  Bu dinci ayaklardan vazgecmeyince bi yere varamaz. Ticareti kalkindirmak hersey degil. Insanin özel hayati bakis acisi dokunulmazdir. Laiklik TC de sart. O kadar din o kadar millet, laiklik olmasa nasil idare edeceksiniz? Kemalistler bi bela simdi yesil bela. Kürtleri savas istemiyorum diye kandirdi AKP oy aldi. Sonra tersini yapti ve yerel secimlerde Dogu cevabini verdi. Türk ve Kürt bölgesinin ortasinda olan sehirlerden haric BDP nerdeyse bütün illeri aldi. Agri ve bi iki yere hille girmeseydi BDP heryeri almisti. Anlayin artik! Dogu sadece ökonomik len degil insan haklariylan ancak alinabilir. Kürt milleti savas degil baris istiyor. Hele son 30 senede komunizim Kürtlerin kanina sindi. Bu yesil ayaklar hic tutturamaz doguda. CHP Kemalizimden vazgecseydi doguylan ortasi farkli olurdu. Laiklikden kimse vazgecmemeli ve vazgecemez!!

  Görevliler uyuyor mu... - citizen

  T.C. Hükümetini devirmeyi mi amaçlıyorlar yoksa muhafazakar toplumumuzun değerleri ile alay mı ediyorlar... Ne yapmak istiyorlar. Vali uyuyor mu...

  Basimiza tas yagacak la! - ohabey

  Bari yanyana oturmasaydiniz.

  kadınlı-erkekli - ergezene

  Anlamıyorum bu habercilerin, siyasilerin, hatta herkesin dili neden Tayyip Erdoğan'ın dili olmak zorunda? Neden kadın diyemiyorsunuz? O böyle dedi diye bir özel isme mi dönüşüyor? Dokunulmaz, eleştirilemez mi oluyor bu kalıp? Dil yarasını, bu meselenin çok uzağında düşünmeyin. Bu aslında işte tüm o ahlakçı bakışın dile yansıması. Bu kadınlar, kız çocuğu değil, yetişkin insanlar. Velileri yok. Bu dil, kadınları, evleninceye kadar babasının, evlendikten sonra kocasının himayesinde küçük kızlar olarak gören bir muktedir dili. Nitekim sonraki "kızlarımıza zarar görüyor" açıklamalarının altında bizzat bu ahlakçı zihniyet yok mu? Lütfen, hiç değilse bu çirkin saldırıdan rahatsız olan herkes bu kullanım hatasını sürdürmesin.

  Kendine bakmadan söylenmiş sözler...! - bektasoglu1975

  Daha bugün devletin bir yetiştirme yurdunda, ana babaları olmayan ve devlete emanet edilen onlarca kız çocuğunun fuhuşa sürüklendiği ortaya çıktı. Devletlu, kendi söküğüne deliğine bakmadan laf eylemiş. Yeri gelmişken bu ülkede sırf kamu görevlileri tarafından işlendiği için yargılanamayan binlerce taciz, tecavüz ve fuhuş vakası var!