Okul damında namaz 'normal'

Okul damında namaz 'normal'
Okul damında namaz 'normal'

Fatih Terim Lisesi?nin damında toplu namazla ilgili soruşturma bitti. FOTOĞRAF: MURAT KİBRİTOĞLU / DHA

ADANA - Lise damında öğrencilerin toplu halde namaz kılması olayını soruşturan Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü müfet-tişleri kimseyi suçlu bulmadı. Rapora göre öğrenciler ‘okulda, öğretmenlerin bilgisi dışında namaz kılıyordu.’ Damda namazın bitmesi için okul yöneticilerine uyarı yazısı gönderilmesi kararlaştırıldı.
Adana’daki Fatih Terim Lisesi’nde toplu namaz görüntüleri, geçen yıl basına yansımış, bunun üzerine soruşturma açılmıştı. Görüntülerde, öğrencilerin seccadelerini daha sonra damdaki bir kutuya koyarak kaldırmaları da dikkat çekmişti. 
Eğitim-Sen Şube Başkanı Güven Boğa’ya göre okul yöneticilerinin toplu namazdan haberdar olmaması inandırıcı değil. Boğa, “Kimse, kimsenin ibadetine kesinlikle karışamaz. Ancak okul, bir eğitim kurumudur. Eğitim kurumları içinde hangi din veya mezhebe bağlı olursa olsun yapılan ibadet, laik eğitimi zedeler” dedi. Boğa, okullarda ibadethane açılmasının yönetmelikçe yasak olduğunu da hatırlattı. Lise, 2003 yılında Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim tarafından yaptırıldı, Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından açıldı. (dha)