Okul dergisinde kadın şiiri: Tak yüzüğünü evinde otur!

Okul dergisinde kadın şiiri: Tak yüzüğünü evinde otur!
Okul dergisinde kadın şiiri: Tak yüzüğünü evinde otur!
Şanlıurfa'da bir Türkçe öğretmeninin yazdığı ve "Tak yüzüğünü evinde otur", "Fıtratını zorlama", "Kariyer yapacağım dedin / Erkeklerle yarıştın" gibi ifadeler içeren "Kadın Hakkı" isimli şiirin okul dergisinde yayınlanması tepki topladı.

RADİKAL – Bir süredir, ‘kariyerin merkezinde çocuk olmalı’, ‘ Kadın erkek eşitliği fıtrata ters’ gibi açıklamalarla tartışma konusu olan kadın hakları Şanlıurfa’daki bir okul dergisine, okulun Türkçe öğretmeni tarafından yazılan bir şiirle konu oldu. Ancak Ramazan Kutlu isimli Türkçe öğretmeninin şiiri, özellikle çalışan kadınlara yönelik ifade ve ithamları nedeniyle tepki topladı. Şiirin okul dergisinde yayınlanmasına tepki gösteren Eğitim -Sen, öğretmeni ve idarecileri İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne şikayet etti.

Evrensel gazetesinin haberine göre, Şanlıurfa’nın Siverek ilçesindeki Şehit Öğretmen Metin Gençdal Ortaokulu’nda çalışan Türkçe Öğretmeni Ramazan Kutlu’nun yazdığı “Kadın Hakkı” isimli şiir okul dergisinde yayınlandı. Şiirde, “Tak yüzüğünü evinde otur”, “Fıtratını zorlama”, “Kariyer yapacağım dedin / Erkeklerle yarıştın”, “Bakma başkalarına / Peşinden koşuşturma”, “Erkekleşme, yarışma / Yerini bil, değerini bil”, “Hele sen evlisin/ Eşini bil, erini bil” gibi ifadeler yer alıyordu.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAKLAR
Eğitim-Sen Siverek Temsilciliği, Ramazan Kutlu ve Şehit Öğretmen Metin Gençdal Ortaokulu idarecileri hakkında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne dün şikayet dilekçesi sundu. Sendikanın önümüzdeki hafta savcılığa da suç duyurusunda bulunacağı belirtildi.

Temsilcilik tarafından yapılan açıklamada, şiirin içeriğinde çalışan kadınları alenen aşağılayan ifadelerin kaleme alındığı belirtilerek, “Derginin öğrencilere yönelik olmasından hareketle öğrencinin gözünde nasıl bir kadın öğretmen niteliği yaratacağı aşikardır” denildi. Okul bünyesinde çıkarılan yayınların sorumluluğunun yönetmelik gereği okul müdüründe veya onun görevlendireceği bir müdür yardımcısında olduğunu ifade eden eğitim emekçileri, “Çalışan bütün kadınların suçun mağduru olduğundan hareketle Eğitim Sen olarak bu olayın takipçisi olacağız” dedi.