Okul gezilerine iptaller başladı, Milli Eğitim sıkı seyahat kuralları getiriyor

Aksaray'da 33 kişinin öldüğü kazanın ardından bir hafta yas ilan eden Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bir facia daha yaşanmaması için okul gezilerine yönelik önlem paketi hazırladı.

ANKARA/İZMİR - Aksaray'da 33 kişinin öldüğü kazanın ardından bir hafta yas ilan eden Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bir facia daha yaşanmaması için okul gezilerine yönelik önlem paketi hazırladı. Başta İzmir, okul gezilerinde iptaller de başladı.
İzmir'de sezon boyunca ortalama 450 okul gezisi yapan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'nin (TURSAB) İzmir Bölgesel Yürütme Kurulu'na (BYK) birçok iptal geldiği belirtildi. İzmir'de 320 acentesinden 70'i sadece okul gezisi yapan TURSAB İzmir Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Rıza Gencay, "Birçok okul bizi arayıp gezileri iptal ediyor. İşini doğru düzgün yapan acentelerin günahı ne? Çoğu acente 23 Nisan okul turları için otel parasını, otobüslerin kaparosunu verdi. Turları yasaklamak yerine sıkıntıları çözebiliriz" dedi.
Milli Eğitim Bakanlığı ise İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği'nde 'tedbir' niteliğinde değişiklikler yapmaya hazırlanıyor. Yönetmelik şu değişiklikleri getiriyor:

 • Gezilerden birinci derecede İl veya İlçe Milli Eğitim Müdürü sorumlu olacak. l Gezi izninde, mesafe, süre, katılım, araç, öğrenci yaşı, sayı gibi kriterler esas alınacak. Gezi saati bile net olarak belirtilecek. l İlköğretimin ilk üç veya beş yılı dolmadan uzun mesafe gezisi izni verilmeyecek.
 • Geziler 40 kişiyi aşmayacak.
 • Aracın yaşı, özelliği, şoförün kimlik ve kişilik bilgisi, katılacakların sayısı, yaşı, gezi süresi gibi bilgiler belirtilecek. l Şoför için 'tecrübe' şartı konulacak. Mesafeye göre 'yedek şoför' şart olacak.
 • Beş yaşından büyük araçlar gezide kullanılmayacak.
  Sigortadan ödeme var
  Kazada ölenlerin yakınları ve yaralananların sigortadan yararlanabileceği de açıklandı. Turu yapan Aydın Aylin Seyahat Acentesiyle Işık Sigorta'nın yaptığı TÜRSAB Seyahat Ferdi Kaza Sigorta Poliçesi'ni düzenleyen Nurdan Şentürk, sigortanın otobüsün koltuk sayısı olan ve Kaymakamlıkça da onaylanan 46 kişilik liste üzerinden yapıldığını, ancak fazla yolcunun sigortadan yararlanamayacağını söyledi. Poliçeye göre Işık Sigorta, ölenlerin yakınlarına ve sakat kalanlara 5'er bin YTL, yaralılara 500'er YTL ödeyecek.
  Ayrıca Karayolu Zorunlu Koltuk Ferdi Sigorta Poliçesi'ne göre de listedeki 46 yolcu başına sakatlık ve ölümde 57'şer bin 500 YTL, aracın Zorunlu Sigorta Poliçesi'ne göre de ölenlerin yakınları ve sakat kalanlara ayrıca 40'ar bin YTL ödenecek.
  Bu arada kaza yapan otobüsün, İzmir Milli Eğitim İl Müdürlüğü'nün 2003 tarihli genelgesine uygun olmadığı ortaya çıktı. Geziye çıkılan 11 yıllık otobüs 10 yaş kriterini aşmış ve D-2 yeterlilik belgesi de yok. (Radikal, dha, aa)