Okul hademesinin inanılmaz başarısı

Okul hademesinin inanılmaz başarısı
Okul hademesinin inanılmaz başarısı
İlköğretim okulunda hizmetli olarak çalışan Mustafa Yıldız, altı yılda lise ve üniversiteyi bitirdi, yabancı dil öğrendi sonra da AB proje uzmanı olduİSMAİL İÇER


KAYSERİ - Kocasinan Erkilet Atatürk İlköğretim Okulu’nda hizmetli olarak görev yapan Mustafa Yıldız (36), öğrencilik yıllarının pek parlak olmadığını, ortaokulu zor bitirdiğini, lise birinci sınıfı 7 zayıfla terk ettiğini ancak içindeki devlet memuru olma isteği sayesinde dışardan önce liseyi, sonra üniversiteyi bitirdiğini şimdi ise iyi derecede İngilizce konuşup AB projeleri konusunda uzmanlaştığını söyledi.


Şimdiye kadar hazırladığı 9 AB projesinin kabul gördüğünü belirten Yıldız, şunları anlattı:


"Bana ’Bu çocuk okumaz’ dediler. Lise 1. sınıfta 7 zayıfla okumayı bıraktım, ’Senden teknisyen olmaz’ dedikleri için 5 yıl çalıştığım diş teknisyenliği işini bıraktım. Hayalimdeki devlet memuru olma hedefine ulaşmak için 1999 yılında Devlet Memurluğu Sınavı’na girerek imtihanı kazandım. Erkilet Atatürk İlköğretim Okulu’nda hizmetli (müstahdem) olarak göreve başladım. 2000 yılında açık liseye kayıt yaptırdım. 2 yılda liseyi bitirdim. 2003 yılında girdiğim Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesinden 2008 yılında mezun oldum. AB ile tanışmam ise 2005 yılında yine hizmetli olarak çalışmaya başladığım Anadolu Kız Meslek Lisesinde oldu. Aynı yıl hizmetli kadrosundan memurluk imtihanını kazanarak memur oldum. Yalova’da yapılan Döner Sermaye Saymanlığı eğitim seminerine katıldım. Kayseri birincisi oldum. İlk AB projemi hazırladım. Romanya ile ortak olduk. İngilizceyi kendi gayretlerimle öğrendim. Şimdi iyi derecede İngilizce biliyorum."


HAZIRLADIĞI AB PROJELERİ


2007 yılında hazırladığı 2 ayrı gençlik projesinin Ulusal Ajans tarafından kabul edildiğini kaydeden Yıldız, şöyle konuştu: "Bu projelerden birini Antalya’da, birini Kayseri’de gerçekleştirdim. 2008 yılında Makedonya’da AB Eğitim ve Gençlik Programı’nca desteklenen Avrupa vatandaşlığı eğitimine katıldım. 2008 yılında hazırladığım 3 ayrı proje de AB Ulusal Ajans tarafından kabul edildi. Ağustos ayında gerçekleştirdiğim proje kapsamında Azerbaycan ile Ermenistan’dan çok sayıda genci Kayseri’de buluşturdum. Halen her iki ülke gençleriyle irtibatım devam ediyor. Kocasinan Anadolu Kız Meslek Lisesi ile yürüttüğüm proje kapsamında ise İspanya, Hollanda ve Polonya’da çeşitli konularda çalışmalar yaptım. 2008 yılının ağustos ayında İl Özel İdaresine geçtim. Vilayetler Hizmet Birliğince gerçekleştirilen ’AB Proje Döngüsü Eğitimi’ne katıldım. 208 kişinin katıldığı kursta 29 kişi arasına girerek AB projeleri hazırlaması konusunda Eğitimcilerin Eğitimcisi Programı’na katılmaya hak kazandım. 24 Şubat-6 Mart 2009’da verilen eğitim seminerine katılarak eğitimci oldum."

Bundan sonraki süreçte sivil toplum örgütleri ile kamu kurum ve kuruluşlarının AB projesi hazırlamalarına destek olmaya çalışacağını ifade eden Yıldız, şunları kaydetti:

"Bundan sonraki süreçte, sivil toplum örgütleri ile kamu kurum ve kuruluşlarının AB projesi hazırlamalarına destek olmaya çalışacağım. Sivil toplum kuruluşları adına yapıp yönettiğim 9 tane uluslararası projem bulunuyor. Evliyim. 2 çocuğum var. AB projeleri konusunda kendimi daha da geliştirerek AB ülkeleri arasında eğitimci uzman olmak istiyorum. AB ülkelerindeki eğitimcileri eğitmek istiyorum. Şu anda Kayseri İl Özel İdaresi bünyesinde bilgisayar işletmeni kadrosunda görev yapıyorum. Boş zamanlarımda ve yıllık izin aldığım zamanlarda AB projeleriyle ilgili çalışmalarımı sürdürüyorum."(aa)