Okul hizmette, sırada yurt var

Hayırsever işadamı Necati Kurmel'in, Aladağ ilçesinde yaptırdığı 11 derslikli Aladağ Pınar Madencilik Lisesi öğretime açıldı. Yıllar önce iki derslikli olarak yapılan lisenin...

ADANA - Hayırsever işadamı Necati Kurmel'in, Aladağ ilçesinde yaptırdığı 11 derslikli Aladağ Pınar Madencilik Lisesi öğretime açıldı. Yıllar önce iki derslikli olarak yapılan lisenin ihtiyaca cevap vermediğini gören Saray Halı Yönetim Kurulu Başkanı Necati Kurmel, yeni lise binası için girişim başlattı. Yapılan protokolle 6 Nisan 2005'te temeli atılan 11 derslikli yeni binanın yapımı altı ayda tamamlanıp bu öğretim yılına yetiştirildi. Toplam 339 öğrencinin öğretim gördüğü lisenin açılışı dün yapıldı.
Eskisini de o yaptırdı
Okulda, bilgisayar odası, çok amaçlı salon, kütüphane ve spor salonu bulunuyor. Lisenin açılışında konuşan işadamı Necati Kurmel, 1967 yılında akrabası Ataman Fedai ile birlikte madencilik için Aladağ'a geldiklerini, bu liseyi de kendilerinin yaptırdıklarını anlattı. Kurmel, şunları söyledi: "Dağ köylerinden buraya ulaşım çok zor. Bu nedenle buraya bir kız bir de erkek öğrenci yurdu yaptıracağım. Vali, kaymakam ve orman bölge müdüründen maddi değil, manevi yardım bekliyorum. Şu çamların arasında yer vermelerini istiyorum. 39 yıl sonra ilk defa eşimi buraya getirdim. İki kızım, oğlum ve gelinim burada. Benim verdiğim sözü senet kabul edecekler. Ben olmasam da, bu sözümü yerine getirecekler." Aladağlılar Kurmel'i, "Çok yaşa Necati bey. Allah uzun ömürler versin" diyerek alkışladı. Vali Cahit Kıraç da lisenin adını Necati Kurmel Lisesi olarak değiştireceklerini belirtti.


    http://www.radikal.com.tr/7593087593080

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.