Okul kantinlerine kalori sınırı geliyor

Okul kantinlerine kalori sınırı geliyor
Okul kantinlerine kalori sınırı geliyor
Kantinlerde 1'inci kademe öğrencileri için 150, 2'nci kademeler için 250 kaloriyi geçmeyen ambalajlı ürünler satılacak.

Çocukluk çağında obeziteyle mücadele kapsamında, okul kantinlerinde doğal ürünlere ağırlık verilecek, kantinlerde belirlenen kalori miktarını geçmeyen, ambalajlanmış ürünler satılacak.
Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Aksoy, “Bilim Kurulu, daha önce kantinlerde ‘şunlar yasaklansın’ diye bir karar vermişti. Şimdi ise kantinlerde, yine çocuklarımız için çok faydalı olmayacak besinlerin söz konusu olduğunu görünce üslup değiştirdi ve ‘Şunlar satılsın’ dedi. Bunlar içinde özetle taze meyve, kuruyemiş, paket süt ve yoğurtlar var. Kalori olarak 1’inci kademe öğrenciler için 150, 2’nci kademe öğrenciler için 250 kaloriyi geçmeyen ambalajlanmış ürünlerin üretilmesini sektörden istiyoruz” dedi.
Kantin genelgesinin yenilendiğini açıklayan Aksoy, “Milli Eğitim Bakanlığı, ‘kantinde satılabilen ürünler’ diye ilan edecek. Bunun dışındakiler kantinde satılamayacak. Genelgede bulunması gereken Bilim Kurulu tavsiyelerini biz gönderdik. Genelgeyi kaleme almak Milli Eğitim Bakanlığı ’na ait” diye konuştu.

Kantincilere eğitim 

Aksoy, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın da kantinlerle ilgili projesi olduğunu belirtti: “Bu kapsamda, il bazında kantin çalışanlarına eğitim verilecek. Önümüzdeki yıl sonuna kadar bunun uygulaması bitmiş olacak. Şu anda sadece kiralama usulüyle alakalı işlemler takip ediliyordu ya da Milli Eğitim ve Maliye bakanlıklarının istediği kurallara uyup uymadığı denetleniyordu. Şimdi, kantinlerin sağlığa uygunluğu da kontrol altında olacak.”