Okul kantinlerine sıkı denetim

Sağlık Bakanı Akdağ, illere gönderdiği genelgeyle, okul kantin ve yemekhanelerinin sık denetim altına alınmasını istedi.

Sağlık Bakanlığı, okul kantin ve yemekhanelerini denetim altına alıyor. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, illere gönderdiği genelgede, 'Sağlıklı Eğitim Atağı' projesiyle okul sağlığı hizmetlerinin en üst düzeyde sunulmasını hedeflediklerini kaydetti. Okul kantin ve yemekhanelerinde sağlığa uygun ve çocuk ve gençlerin yeterli ve dengeli beslenmelerinin sağlanmasına yönelik besinlerin satışının yapılması, açıkta gıda satışının önlenmesi gerektiğini bildiren Akdağ, "Yetersiz ve dengesiz beslenen çocukların, bedensel ve zihinsel gelişimleri geri kalıyor, sağlık sorunları ağır ve uzun sürüyor" dedi. Akdağ, okullarda beslenme hizmeti verilirken çocukların enerji ve besin öğeleri gereksinimini karşılayacak biçimde uygun yemek listesi oluşturulması, kantin ve yemekhanelerde görevli personelin düzenli portör muayenesinin yapılmasını istedi. Okul ve eğitim merkezleri çevresindeki gıda işyerlerinin denetimlerinin yapılması gerektiğini söyleyen Akdağ, sağlık koşullarına uygun olmayan ürün ve hizmetleri satışa sunan işyerleri hakkında gerekli işlemlerin yapılması talimatı verdi.

ÖĞRENCİYE ÇEKAP

Okula yeni başlayan öğrenciler başta olmak üzere tüm öğrencilerin genel muayene ve sağlık taramasalarının yapılması gerektiğini kaydeden Akdağ, öğrencilere sağlık konusunda olumlu davranışların kazandırılması için öğretmen ve velilerin sağlık konusunda bilgilendirilmesi gerektiğini belirtti. Okul su depolarının temizliğinin sağlanması, salon, oda, tuvalet, avlu, bahçe, kantin ve yemekhanelerin asgari teknik ve hijyenik şartlara kavuşturulmasını isteyen Akdağ, il sağlık müdürlüklerine söz konusu yerlerin denetimini düzenli olarak yapması talimatını verdi.


    http://www.radikal.com.tr/7377977377970

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.