Okul masrafları yine el yakacak

En düşük fiyatlardan yapılan hesaplamalara göre gelecek öğretim yılına başlarken velilerin bir öğrenci için...

ANKARA - En düşük fiyatlardan yapılan hesaplamalara göre gelecek öğretim yılına başlarken velilerin bir öğrenci için yapacağı masraf 120 milyon ile 250 milyon lira arasında olacak. Eğitim Bilim ve Kültür Emekçileri Sendikası'nca velilerin gelecek öğretim yılında yapacakları okul masrafları ve 'ders kitapları piyasası' konusunda rapor hazırlandı. Raporda, öğrencilerin kırtasiye, giyecek, kitap ve diğer araç-gereç masrafları, sınıflar baz alınarak en düşük fiyatlardan hesaplandı. Yapılan hesaba göre yeni öğretim yılında veliler bir öğrenci için en az 120 milyon lira ile 250 milyon lira arasında masraf yapmak zorunda kalacak. Raporda, bu miktarların okullar açılana kadar değişebileceği kaydedildi.
Ders kitaplarına 196 trilyon lira
Ders kitaplarına da değinilen raporda, bir ilköğretim öğrencisinin beş, ortaöğretim öğrencisinin de dokuz adet ders kitabı kullanacağı belirtildi. Raporda, şöyle denildi: "Sınıflarda kullanılacak kitap sayısını ortalama altı olarak düşündüğümüzde, 15 milyon öğrencinin toplam 90 milyon adet kitap kullanacağı sonucu ortaya çıkmaktadır. Son yapılan zamla kitapların ederi iki-dört milyon lira
arasında olacak. Bir velinin her kitap için ortalama 2.2 milyon lira ödeyeceğini düşündüğümüzde 90 milyon adet kitabın toplam ederi 196 trilyon liraya ulaşacak."