Okul müdürünün odasındaki Eğitim-Sen takvimine soruşturma

Okul müdürünün odasındaki Eğitim-Sen takvimine soruşturma
Okul müdürünün odasındaki Eğitim-Sen takvimine soruşturma

Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez, "Takvime bakmaya panoya mı gidilecek?" diye sordu.

Antalya'da Gazipaşa Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi Müdürü Hüseyin Demirel'e odasında, "Eğitim-Sen takvimi bulunduğu" için soruşturma açıldı! Demirel'e daha önce de CHP'li belediye başkanının öğretmenlere çiçek vermesine izin vermekten soruşturma açılmıştı.

ANTALYA - Antalya'daki Gazipaşa Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi Müdürü Hüseyin Demirel hakkında, Belediye Başkanı CHP 'li Cemburak Özgenç'in 24 Kasım'da öğretmenlere çiçek vermesine izin verdiği gerekçesiyle açılan soruşturmaya, şimdi de Eğitim-Sen'in 2013 yılı takvimini makam odasına astığı gerekçesiyle ikinci soruşturma eklendi.
Gazipaşa İlçesi'nde 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle kutlama programında olmamasına rağmen Belediye Başkanı CHP'li Cemburak Özgenç, Gazipaşa Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi'nde öğretmenlere çiçek verdi. Bu nedenle aralarında Okul Müdürü Hüseyin Demirel'in de bulunduğu 3 idareci hakkında, Özgenç'in çiçek vermesine izin verdiği gerekçesiyle soruşturma açıldı.
Okul Müdürü Hüseyin Demirel hakkında geçen ay bu kez de İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nce Eğitim Sen'in 2013 yılına ait duvar takvimini odasında bulundurduğu için yeni bir soruşturma açıldı.
Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü'nün genelgesine dayandırılan soruşturmada, sendikalarla ilgili duyuru, afiş, takvim ve amblemlerin öğretmenler odasındaki pano dışında bulunmaması gerektiğine dikkat çekilerek, Okul Müdürü Demirel'in 7 gün içinde savunması istendi.

SORUŞTURMA HUKUKA AYKIRI 
Soruşturma üzerine geçen hafta savunmasını veren Okul Müdürü Hüseyin Demirel, sendikal hakların kullanımı ve kamu hizmetinin aksamasına yol açmayan bu fiil nedeniyle savunmasının istenmesini doğru bulmadığını belirtti. Üyesi olduğu sendikaya ilişkin takvimi odasında bulundurmanın gayet doğal olduğunu söyleyen Demirel, Milli Eğitim Müdürlüğü'nün sözkonusu genelgesinin de sendikal faaliyetleri engellemeye yönelik ve açılan bu soruşturmanın da hukuka aykırı olduğunu kaydetti.

SENDİKA: TUHAF BİR SORUŞTURMA 
Tüm okullarda Eğitim Bir Sen'li idarecilerin odalarında Eğitim Bir Sen'e ait takvimler asılırken, bunlara kimsenin soruşturma açmadığına dikkat çeken Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez, bu tür tuhaf soruşturmaların sadece Eğitim Sen'li idaricileri hedef aldığını iddia etti. Sendikaların duyuruları ve takvimlerinin okullarda bulunmasının doğal olduğunu kaydeden Sönmez, şunları söyledi, "Bu demokratik bir haktır. Afişler ise panolara asılır. Takvimin panoya asılması teknik olarak da mümkün değil. Dünyanın hiçbir yerinde böyle uygulama yok. Hukuka uymayan yaklaşımlarla üyelerimize soruşturmalar açılmaktadır. Bu yaklaşımı şiddetle kınıyoruz. Takvim çalışanın yakınında olmalıdır ki planlamasını yapabilsin. Okul idarecisi takvime bakmak için her seferinde öğretmenler odasındaki panoya mı gidecek?" 

TAKVİMDE NELER VAR? 
Soruşturmaya konu olan takvimde 'Örgütlü toplum, demokratik Türkiye , insanca yaşam' başlığı altında kalem, defter, araba, top, müzik enstrümanları gibi çeşitli nesnelerin karakalem çizimleri bulunuyor. Sayfalarda, 'Sanatı özgür bırakan bir eğitim için', 'Özgür ve yaratıcı kuşaklar için', 'Nitelikli ve bütünlüklü bir eğitim için', 'Yaşanabilir bir dünya için', 'Bilimsel bir özgürlük için' gibi sloganlar yer alıyor. (Mehmet ÇINAR/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/1126375112637511

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  inanç - bulent47

  Ben bir KÜRT olarak barış görüşmelerinin olduğu bu dönemde büyük bir mutlulukla Türkiye de nihayet gerçek bir demokrasi ve adaletin gelebileceğine inanmak istiyorum ama bu ve buna benzer çoğu adaletsizliği hukuksuzluğu gördükçe zaten çok az olan inancımı her gün biraz daha bitiriyorum.

  Takvim - Hüseyin Şevki Topuz

  Ben de bunca yıllık Eğitim-Sen üyesiyim ama bize böyle bir takvim gelmedi. Hesap soruyorum!

  Suçu Büyük - ibretnüma

  Bakınız orada elektro gitar, bateri falan var bunlar gençlerin ahlakını bozan şeyler. az bile yapmışlar...

  Sıkıyönetim döneminde değiliz - Dedemkorkut

  Memur sendikaya üye olabiliyor ve sendikada görev alabiliyorken, odasında sendika takvimi bulundu diye soruşturmaya tabi tutulamaz. Bu iddia pek inandırıcı değil. Eğer doğruysa müdür beye birileri takmış demektir. Olayın arkasında (doğru ya da yanlış) başka bir neden olmalı. Her durumda dürüstlük önemlidir.

  Okul müdürünün odasındaki Eğitim-Sen takvimine soruşturma - ms@deniz

  Böylesi bir uygulama, faşist diktatörlüklerin olduğu ülkelerde uygulanır. Bu anlamda bizim ülkemize ne diyelim? Bence faşist bir diktatörlüktür böylesi bir uygulama...

  amaç - ibrahimbaytak

  Amaçları korkutmak, sindirmek, teslim almak. Ama başaramıyorlar, başaramayacaklar.

  YETERLİ SEBEP - UYİ35

  "Dindar bir nesil için" yerine "Özgür ve yaratıcı kuşaklar için" sloganı yazılıymış takvimin üzerinde... Bundan büyük kabahat (!) olur mu?