Okul seçerken bunlara dikkat!

Okul seçerken bunlara dikkat!
Okul seçerken bunlara dikkat!
Ebeveynler çocukları için en iyi okulu seçme telaşında. Okulları ziyaret edin, çocukların kişilik özellikleri ile okulun eğitim anlayışını karşılaştırın.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN - umay.aktas@radikal.com.tr / Arşivi

Anne-babalar için çocuğuna bir okul bulmak hiç de kolay değil. Ebeveynlerin kafası , ‘Güvenli bir yer mi?’, ‘Mutlu olacak mı?’, ‘Devlet mi özel mi?’, ‘Eve yakın olması mı önemli, yabancı bir dil kazandırması mı?’...gibi cevaplarını aradıkları çokça soru, okullar hakkında duydukları olumlu-olumsuz bilgiler ile oldukça karışık. Velilerin okulları ziyaret etmeleri ve çocuklarının kişilik özellikleriyle karşılaştırmaları önemli.
Kültür 2000 İlkokul Müdür Yardımcısı Tamar Uçar Özdemir, ebeveynlere ilköğretim okulu seçerken dikkat edilmesi gerekenlerden bazılarını şöyle anlattı:
Önceliklerimizi belirleyen çocuğumuzun sahip olduğu özellikler ve okuldan ne beklediğimizdir. Önemli olan çocuğunuzu iyi tanımak ve ne tarz bir okulda daha mutlu ve başarılı olacağını belirlemektir. Örneğin, hareketli bir çocuğun sınıf mevcudunun az olduğu bir okula gitmesi daha uygun iken dil becerisi yaşının ilerisinde gelişen bir çocuğun, yabancı dilin ön planda olduğu okulları tercih etmesi daha uygun olabilir.
Eğitim kadrosu ve kadro istikrarı önemlidir. Öğretmenlerin bilimsel yöntem ve metotlarla teknolojiyi kullanabilmeleri önemlidir. Rehber öğretmeni olması önemli.
Yabancı dil becerisine bakılmalı. Bu konuda okulların mezunlarının ortaöğretimde ya da üniversite düzeyinde hazırlık sınıflarını atlama yüzdeleri referans olabilir.
Okulun fiziksel koşulları da dikkate alınmalı. Okulun bulunduğu bölge, binanın yapısı, sınıf mevcutları, ışık alıyor olması, oyun alanlarının olması önemli.
Okulların tek misyonu akademik başarısı yüksek öğrenciler yetiştirmek olmamalı. Hobileri olan, kendine güvenen, spor , sanat kültürü olan bireyler yetiştirmektir. Bunu gözlemleyin.
Okulları mutlaka ziyaret edin ve yüz yüze bilgi alın. Okul ziyaretlerinin okulda eğitim olduğu zamanlarda yapılması velilere mümkün olabildiğince her şeyi gözlemleme fırsatı verir.
Okulun ebeveynleri çocuklarının gelişimiyle ilgili olarak bilgilendirmesi önemli.


  ETİKETLER:

  sanat

  ,

  spor

  ,

  Oyun

  ,

  Okul

  ,

  eğitim

  ,

  kültür

  ,

  ilkokul

  ,

  yöntem