Okul yaptırmak için 20 aydır bekliyor

Hayırsever işadamı

İşadamı Bekir Güneşhan'ın tek isteği altı yıl önce yitirdiği oğlu adına Uşak'ta okul açmaktı. Valiyle yanan bir okul binasını yenilemek için anlaştı ama 20 aydır il milli eğitimden kimse Güneşhan'ı aramadı.

UŞAK - İşadamı Bekir Güneşhan'ın tek isteği altı yıl önce yitirdiği oğlunun adına Uşak'ta bir okul yaptırmaktı. Bunun için 20 ay önce dönemin Uşak valisi Ali Fuat Güven'le 1997'de yangın sonucu harabeye dönen bir okul binasını yenilemek için protokol yaptı. Aradan geçen süreçte projeyi onaylatan Güneşhan sonunda isyan etti: "İl Milli Eğitim Müdürlüğü herhangi bir girişimde bulunmuyor."
Uşak İl Milli Eğitim Müdürü Recep Düzgün, okulun restorasyon işinin 2008 yatırım programına alındığını söyledi.
Güneşhan Tekstil ve Barış Battaniye firmalarının sahibi Bekir Güneşhan altı yıl önce rahatsızlık geçirip ölen oğlu Barış Güneşhan'ın anısına, 1997'de çıkan yangında harabeye dönen tarihi okul binasını yenilemek için 20 ay önce dönemin valisi Ali Fuat Güven'le protokol imzaladı. Protokole göre o dönemde, okulun yenilenmesi için gerekli olan 400 bin YTL'nin yarısını Güneşhan karşılayacaktı. Güneşhan, Uşak'ın köklü ailelerinden Yılancızadeler tarafından 1855 yılında yaptırılan ve 'Yılancıevi' olarak anılan okul binasının aslına uygun olarak restore edilmesi için üç ayrı proje hazırlattı. Anıtlar Kurulu şubat ayında projeleri onayladı. Ancak geçen süreçte kimsenin kendisini aramaması işadamı Güneşhan'ı kızdırdı.
'Fabrikamı satarım'
Güneşhan şöyle konuştu: "Yılancızadeler binayı 1917 yılında okul haline dönüştürüp Milli Eğitim'e bağışlamış. Aralıklarla hizmet veren bina 1995 yılında boşaltılmış. 1997'de çıkan yangında da yanmış. Biz onaylanan projelerden birinin hayata geçirilmesi için defalarca İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gittik. Müdürlük tarihi eser olan binanın içindeki molozları ve çevresini temizledikten sonra bize teslim edecekti. Bize bu işin yaklaşık 200 bin YTL olduğu belirtilmişti. Biz de binayı belirlenecek üç projeden birine göre aslına uygun olarak restore edip okul haline getirecektik. Valilik ve Bayındırlık Müdürlüğü'yle görüştük. Buna rağmen bizi hâlâ çağıran yok. Ne beklediklerini bilemiyorum? Güneşhan Ailesi olarak okulu yapmaya hazırız. Okulda sekiz derslik, fen ve bilgisayar laboratuvarı ile kütüphane olacaktı. Maliyeti artmış bile olsa yapmaya kararlıyız. Gerekirse Organize Sanayi Bölgesi'ndeki fabrikamı bile satmaya hazırım."