Okul yerine 'dünya evi'ne

Aydın'da, ilköğretimi aksatan 10-13 yaşlarındaki 100 kız çocuğunun evlendirildiği ortaya çıktı. Bazı çocuklar hamile, bazıları da çocuklu!
Haber: YALÇIN ATA / Arşivi

AYDIN - İncirliova ilçesine bağlı Acarlar beldesinde kayıtlı oldukları ilköğretim okullarına devam etmeyen 10-13 yaşlarındaki 100 kız çocuğunun 1.5-2 milyar başlık parası karşılığı evlendirildiği ortaya çıktı. Kaymakam ilçede erken evliliğe yasak koydu.
Erkekler çalıştırılıyor
Acarlar beldesinde bulunan üç ilköğretim okulundaki öğrencilerden 168'inin devamsızlıkları yetkililerin dikkatini çekti. Yapılan araştırmada, ilköğretim çağındaki bu devamsız öğrencilerden 11-13 yaş arası 100 kız çocuğunun, okula gitmeleri gerekirken evlendirildiği, kimilerinin hamile, hatta çocuklu olduğu anlaşıldı.
Diğer 68 çocuğun da erkek olduğu ve çalıştırıldığı belirlendi. Kızların, 1.5-2 milyar lira başlık parası karşılığında, kendi yaşıtları erkek çocuklarla imam nikâhıyla evlendirildiği saptandı.
Düğün yasağı
İncirliova Kaymakamı Kamil Köten, korkunç tablo önüne serilince dehşete düştü. Köten, beldede çocuk evliliğini önlemek için 'düğün yasağı' ilan etti. Yasak, Emniyet Müdürlüğü kanalıyla muhtarlar bilgilendirilerek halka duyuruldu. Küçük yaşta çocukların kesinlikle evlendirilmemesi ve okullarına gönderilmesi istendi. Düğünler izne bağlandı. Resmi nikâh kıydıracaklarını belgeleyenlere düğün yapma izni verilirken, yasağa uymayanlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulacağı belirtildi.
'Sekiz yıl ortaya çıkardı'
Köten şunları söyledi: "Daha önce ilköğretim 5 yıllıktı. 11 yaşında okuldan mezun olan, evlenip gitmiş. Bu gerçek göz ardı edilmiş
ve ortaya çıkmamış. Ancak 8 Yıllık Zorunlu Eğitim Yasası'yla erken evlilik çakıştı. Yıllar geride kaldıkça, devamsızlık yapanların çokluğu dikkat çekti. Devamsızlık yapanları araştırdığımızda gerçek ortaya çıktı. Devamsızların bir bölümünün evli, bir bölümünün hamile, bir bölümünün ise çocuklu olduklarını tespit ettik. Hemen düğün yasağı getirdik. Okula gelmeye müsait olanları okula çağırdık, diğerlerini de kursa gönderme karar aldık".
Geçimini çoğunlukla pazarcılıkla sağlayan 8 bin nüfuslu Acarlar'da 11-12 yaşına gelen kız çocukları 1.5 milyar liradan başlayan başlık parası karşılığında evlendiriliyor. Uzun yıllardır gelenek haline gelen erken evlilik yaşının erkeklerde ise 15-18 arası olduğu belirtiliyor.
Vali devrede
Olayın duyulması üzerine Aydın Valisi Emir Durmaz da harekete geçti. Durmaz bir genelge yayımlayarak hiç okula gitmeyen öğrencilerin Ulusal Eğitim Kampanyası çerçevesinde açılan kurslara gönderilmesi talimatını verdi. Ancak kursa gidecek çocukların yaşı sorun yarattı. 18 yaşından küçük oldukları için okula gitmeleri zorunluluğu nedeniyle bir ara formül bulundu.
Çocuklu ve hamile olanların kursa, diğerlerinin de okula devam etmeleri talimatı verildi. Çocukların ailelerine yazılı tebligatta bulunuldu. Uymayanlar hakkında ise savcılığa suç duyurusunda bulunulacağı belirtildi.
Cezası büyük
Yasaya göre küçük yaşta kızla nikâhsız birliktelik yaşayan erkek 18'inden büyükse 7 yıl 3 ay hapis, küçükse 4 yıl 10 ay hapis cezasıalıyor. Yasa evliliğe izin veren anne ve babaların da 3 yıl 9 ay hapis cezası almasını öngörüyor.