Okul yerine işe gidiyorlar

Şanlıurfa'da yapılan bir araştırma, ilköğretim öğrencilerinin yüzde 32'sinin mevsimlik işçi olarak çalıştığı için yılda en az iki ay okula devam edemediğini ortaya koydu.
Haber: AHMET ŞIK / Arşivi

İSTANBUL - Şanlıurfa'da yapılan bir araştırma, ilköğretim öğrencilerinin yüzde 32'sinin mevsimlik işçi olarak çalıştığı için yılda en az iki ay okula devam edemediğini ortaya koydu. Öğrencilerden yüzde 35'i ise okul dışındaki zamanlarında simit satmak, boyacılık yapmak zorunda.
Eğitim-Sen'in Şanlıurfa şubesi, ildeki ilköğretim okulu öğrencilerinin okula devamını tespit etmek için bir anket çalışması yaptı.
Araştırma kapsamında, il merkezinde yedi ilköğretim okulu ile üç merkez köy ve üç farklı ilçede 11 olmak üzere toplam 21 okulda, sekiz haftalık bir sürede, toplam 39 bin 448 öğrenciyle görüşüldü.
Okula kaydolduğu halde sürekli devamsızlıkları görülen öğrenci sayısı 9 bin 508 olarak belirlendi. Devamsızlık yapan öğrencilerden yüzde 34'lük oranla 3 bin 233'ünün erkek, yüzde 66'lık oranla 6 bin 275'inin kız olduğu görüldü.
Öğrencilerden yüzde 32'si, yani 12 bin 682'si mevsimlik işçi olarak çalıştığı için yılda iki ay okula devam edemediğini söyledi.
Yüzde 35'lik oranı oluşturan 13 bin 814 öğrenci de okul dışındaki zamanlarında çalışmak zorunda kaldığını anlattı. Ailesine katkıda bulunmak için sakız satmak, boyacılık yapmak gibi işler yaptıklarını söyleyen öğrencilerden yüzde 58'lik oranla 8 bin 12'si erkek, yüzde 42'lik oranla 5 bin 802'si ise kız öğrenci. Eğitim-Sen Şube Başkanı Mehmet Kutlu, ilde sekiz yıllık zorunlu ve kesintisiz eğitimin uygulanamadığını söyledi. Mehmet Kutlu, şu bilgileri verdi:
"Yüzde 25'e varan devamsızlık Şanlıurfa'nın geri kalmış eğitim seviyesinin açık ifadesidir. Özellikle devamsız öğrenciler arasında yüzde 66'lık oranla kızların yüksek oluşu ise 'Haydi Kızlar Okula' kampanyasının bu ilde ölü doğum yaptığını gösteriyor. Öğrenciler eğitimin başı ve sonunda mevsimlik işçi olarak tarlalarda, sanayide çalıştıkları için birkaç ay okula gidemiyor. Aileleri çocuklarına 'para kazandıran' kişi olarak bakmakta, ayrıca okula göndermeleri durumunda her yıl ortalama 50-60 milyonluk harcama gözlerini korkutmaktadır. Çalışan öğrencilerin çoğu yaptığı işten utanmakta ve bunu ifade edememektedir.
Özellikle kızların aile ekonomisine katkı sunamadıklarını düşünerek, zorunlu şekilde gerek kardeşine bakmayı ve gerekse evde yaptıkları temizlik, yemek gibi işleri de iş sayamadıkları görüldü."


    http://www.radikal.com.tr/7342327342320

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.