Okul yerine tarla

Aile ekonomisine katkı sağlamak amacıyla Viranşehir'de henüz okul çağındaki çocuklar pamuk tarlalarında çalışıyor.
Haber: REŞİT DAĞ / Arşivi

ŞANLIURFA - Aile ekonomisine katkı sağlamak amacıyla Viranşehir'de henüz okul çağındaki çocuklar pamuk tarlalarında çalışıyor. Kutlanan Dünya Çocuk Günü'nden de habersiz bu çocuklar, Türkiye'deki çocuk işçiliğinin de göstergesi.
Ailelerinin geçim sıkıntısı nedeniyle okuyamayan ve yaşları 6-13 arasında değişen çocuklar, günde 2 milyon lira yevmiye alabilmek için gün boyu pamuk topluyor.
Pamuk tarlasında çalışan 10 çocuk babası 73 yaşındaki Sait Gümüştaş, ailesini geçindirecek düzenli bir işi olmadığı için her yıl pamuk tarlalarında çocuklarıyla birlikte çalışmak zorunda kaldığını anlatıyor.
Babayla birlikte
Çocuklarının okula gidememesine üzüldüğünü söyleyen baba Gümüştaş, başka çaresi olmadığını belirterek sıkıntısını şöyle anlatıyor: "Ailem 12 nüfuslu. Düzenli bir
işim yok. Her yıl pamuk tarlalarında çalışarak bir yıllık geçimimi sağlayabilecek parayı biriktiriyorum. Çocuklarım da aile ekonomisine katkıda bulunmak için mecburen benimle birlikte çalışıyor. Onların okula gidememesi beni üzüyor, ancak onları okutacak ekonomik gücüm yok."
Babasıyla birlikte çalışan 11 yaşındaki Remzi Gümüştaş okumak istediğini söyleyerek, "Ben ve kardeşlerim okumak istiyoruz. Ailemizin maddi durumu elverişli değil. O yüzden okulu bırakmak zorunda kaldık" diyor.
Türkiye'nin yarası
Devlet İstatistik Enstitüsü verilerine göre Türkiye'de nüfusun 16 milyon 88 bini, 6-17 yaşındaki çocuklardan oluşuyor. Bunlardan 1 milyon 635'i sokakta çalışıyor. Çalışan çocukların yüzde 61.8'ini ise erkekler oluşturuyor. Yüzde 33.8'i kentlerde, yüzde 66.2'si ise kırsal kesimde çalışıyor. Erkek çocukların yüzde 46'sı tarım, yüzde 26.9'u sanayi sektöründe, kızların yüzde 75.8'i tarım, yüzde 13.4'ü de sanayide istihdam ediliyor. Çocukların toplam istihdam içindeki oranı ise yüzde 7.5. 6-17 yaş grubunda çalışan çocukların yüzde 58'i ücretsiz aile işçisi, yüzde 39.4'ü yevmiyeli, yüzde 1.9'u da kendi hesabına veya işveren olarak çalışıyor. Okul masrafları çok olduğu için kızların yüzde 25.5'i, erkeklerin de yüzde 21'i okula gönderilmiyor.
Çocukların yüzde 78.8'i de okula devam ederken bir işte çalışıyor.
Okumak istiyorlar
DİE verilerine göre, çalışan çocukların büyük çoğunluğu okumak istiyor. Okula devam eden çocuklardan çalışanların yüzde 89.5'i sadece okula gitmek, yüzde 3.4'ü iyi bir işte çalışmak istiyor. Okula gitmeyenlerin ise yüzde 33.3'ü iyi bir işte çalışmak, yüzde 32.1'i okula devam etmek istediğini dile getiriyor. 82.3'ü ise gelecekte eğitimi tamamlamak istiyor.