@ismailsaymaz

Okul yolu cep yakıyor

Mahmutpaşa'da okul alışverişine çıkan aileler yine pahalılıktan yakındı. Üstelik bu kez esnaf da onlarla aynı fikirdeydi. Çantalar, 10-60, önlükler 10-18 milyon liradan satılıyordu.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Yeni eğitim-öğretim yılının başlamasına iki gün kala aileler yine ucuz giyimin adresi olan Mahmutpaşa'nın yolunu tuttu. Bu kez önceki yılların aksine esnaf da veliler gibi pahalılıktan yakınıyor. Esnaf ve velilere göre, 'Artık eski çantalar ve önlükler yeniden kıymete bindi.'
Sait ve Cevriye Gün çifti, okul öncesi alışveriş için Mahmutpaşa'ya akın eden binlerce aileden biri. Dördüncü sınıfa geçen kızları Hale ve okula yeni başlayan oğulları Tayyip Can için çanta, önlük, ayakkabı ve kıyafet bakıyorlar. Kendilerini 'Orta halli bir aile' diye tanımlayan Güven çiftinin ilk masrafı, oğulları Tayyip Can'ın kayıt parası olmuş. Tayyip Can'ın Bağcılar'daki bir okula kaydı 100 milyon liraya mal olmuş.
Alınanlar en az iki yıl dayanacak
Güven çifti, önceki gün gittikleri Mahmutpaşa'da ilk olarak çantalara baktı. Tayyip Can için, fiyatları kalitesine göre 10 ile 60 milyon lira arasında değişen çantalardan '25 milyon liralık' bir çanta seçtiler. Baba Güven için, biraz pahalı seçmelerinin nedeni çantanın iki yıl dayanması.
Güven çifti, Tayyip Can'a bu kez de okul önlüğü ve pantolon almak için başka bir mağazaya girdi. Geçen yıl kızları için alışveriş yaptıkları mağazada ilgiyle karşılanan çift, önce önlüklere baktı. Fiyatları, 10-18 milyon lira arasında değişiyordu.
Tayyip Can, okula yeni başladığı için önlüğün en kalitelisini aldılar. Sonra kumaş pantolon reyonuna yöneldiler. Tayyip Can'ın gelecek yıl da kullanabilmesi için bolca bir pantolon seçtiler. Pantolonların fiyat ise 12-20 milyon lira arasındaydı.
Kayıt masrafı ayrı
Güven çifti alışverişi sürdürürken, 11 yaşındaki kızları Hale, kendilerini arabalarında bekliyordu. Anne Cevriye'ye göre, kızları Hale kendini artık genç bir kız olarak gördüğü için 'moda' kıyafetlere yöneliyor. Buna rağmen, geçen yıl aldıkları çanta ve önlük hâlâ iş gördüğü için Hale'ye yalnızca defter ve diğer araç-gereçler alınacak.
Güven çiftinin alışverişi iki saat sürdü. Çift, bugün için yalnızca 100 milyon liraya yakın bir alışveriş yaptı. Tesisatçılık yapan baba Sait Gün'e göre, 'orta halli bir aile' olan kendileri için de fiyatlar el yakıyordu: "Kayıt ücretiyle birlikte oğlumuz için yaptığımız masraf şimdilik 200 milyon lirayı geçti. Bundan sonraki harcamaları katarsak 400 milyon liraya yakın para harcayacağız."