Okul yolu korku dolu

Gümüşhane'nin Üçtaş Köyü'ndeki 184 öğrenci, 5 kilometre ötedeki okula gidebilmek için uçurumlarla dolu bir yolu kat etmek zorunda. Çocuklarının güvenliği için velilerin de gittiği yol, kış aylarında daha da tehlikeli oluyor. Veliler okulun yanına pansiyon yapılmasını istiyor.
Haber: TEKİN ATAY / Arşivi

GÜMÜŞHANE - Köylüler pansiyon istedi, devlet okul yaptı. Bu yüzden, Gümüşhane'nin Kürtün ilçesine bağlı Üçtaş Köyü'nde ilköğretim öğrencileri her gün uçurumlarla dolu 5 kilometre yolu, komando eğitimi gibi tırmanışlar yaparak gidip gelmeye devam ediyor.
Üçtaş Köyü'nde, okul binası yapılabilecek düz bir alan bulunamadı. 1300 nüfuslu Üçtaş Köyü halkı, 5 kilometre uzakta, yıllarca DSİ'nin dinamit deposu olan eski bir binayı 1969'da onarıp okula dönüştürdü. Kışın kar kalınlığının iki metreye ulaştığı köyde okulun açılması, hem öğrenci hem velileri için çile demekti. Veliler de bu zorlu yolculukta çocuklarına eşlik ediyorlardı.
Köylüler, Kürtün Kaymakamlığı, Gümüşhane Valiliği ve Milli Eğitim Bakanlığı'na defalarca başvurdu, çözüm çıkmadı. Bu çile 2000-2001 eğitim öğretim yıl,ında basına yansıyınca, dönemin Gümüşhane Valisi Gazi Şimşek, muhtar Şerif Meral'le görüştü. Meral, "Okulun yanına bir pansiyon yapalım. Çocuklar yatılı okusun. Siz pansiyon malzemesi verin, işçiliğini köy halkı yapsın" isteğinde bulundu.
Bakanlıkla yapılan görüşmeler sonunda Üçtaş Köyü'ne ilk olarak yeni bir okul binası yapılması kararlaştırıldı ve 2001'de 165 milyar lira harcanıp eski okulun yanına yeni bir bina yapıldı. Bina 2002-2003 eğitim yılında faaliyete geçti, köylülere de en kısa sürede bir de pansiyon yapılacağı söylendi.
Pansiyona para kalmadı
Geçen sürede pansiyondan bir haber çıkmayınca köylüler yeniden valiliğe başvurarak hiç olmazsa eski binanın pansiyona dönüştürülmesini istedi. Ancak Valilik ve Milli Eğitim Müdürlüğü, binanın yetersizliği gerekçesiyle pansiyona izin vermedi. Böylece halen öğrenim gören 184 öğrenci, tüm girişimlere ve yeni okul binasına rağmen, her gün kayalık ve uçurumlarda ölümle burun buruna okula gidip gelmeye devam ediyor.
Gümüşhane Milli Eğitim Müdürvekili İbrahim Taş, "Pansiyon gündemimizde ama, ödenek olmadığı için şu anda yapacak bir şey yok. Yatırım programına bile alamadık" derken, pansiyon yaptıramadığı için son seçimde aday olmayan eski muhtar Meral şunları söyledi:
"Okula harcanan parayla pansiyon yapılsaydı, çocuklar ve velilerin çilesi bitecekti. 700 imza topladık, konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne götüreceğiz."