Okul yolu yargı kararı ile kapalı!

Okul yolu yargı kararı ile kapalı!
Okul yolu yargı kararı ile kapalı!

Yaklaşık 1000 öğrencinin öğrenim gördüğü iki lisenin öğrencileri dün öğleden önce son kez kullandıkları yol kapanınca okullarına kanalları aşarak ulaştı. FOTOĞRAFLAR: OSMAN BEKLEYEN / DHA

VAN - Edremit ilçesinde yaşayan Hüseyin Alpaslan, iki lisenin öğrencileriyle öğretmenlerinin de kullandığı araziden geçen yolu yargı kararıyla kapattı.
Van’da eczacılık yapan Alpaslan, beş yıl önce Edremit’ten 2 bin 500 metrekarelik bir arsa satın aldı. Alpaslan, Kaymakamlık ve Belediye’ye başvurarak arsanın içinden geçen yolun ya kapatılmasını ya da kamulaştırılmasını istedi. Belediye yolu kamulaştırılmayınca Alpaslan, İçişleri Bakanlığı aleyhine Van 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açtı. Bu süre içinde geçen yıl tamamlanan Edremit Lisesi ve Şamran Anadolu Liseleri de mahkemelik olan arazinin hemen üst tarafına yapıldı. Okuldaki öğretmen ve yaklaşık 1000 öğrenci bu yolu kullanmaya başladı. Açılan dava dört yıl sonra arazi sahibi lehine sonuçlandı. Kararı Yargıtay da onayladı.
Bunun üzerine Alpaslan, İcra Müdürlüğü ve Tapu Kadastro ekipleriyle gelerek arazisinin tespitini yaptırdı. Dün de de belirlenen 2 bin 500 metrekarelik arazisinin çevresini tel örgülerle çevirdi. (dha)