Okula 'asgari' adım

Okullarda kayıtlar başlarken, ilkokula ilk adımın maliyeti 118 milyon lira. Lise öğrencisinin 246 milyon liralık masrafına ise 122 milyonluk asgari ücret yetmiyor.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - İlköğretim okulları ile genel liselere kayıtlar bugünden itibaren başlıyor. Yeni eğitim döneminde okula başlama harcamaları dar gelirli ailelerin belini bükecek. İlkokula bu yıl başlayacak bir öğrencinin kitap, kırtasiye, giyecek ve diğer masrafları için yaklaşık bir asgari ücret tutarında harcama gerekiyor. Lise öğrencisinin okula başlama harcaması ise asgari ücretin iki katını geçiyor.
Cepler boşalacak
Eğitim-Sen'in araştırmasına göre, bu yıl ilkokula kayıt yaptıracak öğrencinin velisi, kitap için 8 milyon 800 bin, kırtasiye için 8 milyon 800 bin, giyecek için 75 milyon 500 bin, çanta, suluk gibi diğer malzemeler için de 25 milyon lira olmak üzere toplam 118 milyon lirayı gözden çıkaracak.
İlköğretim ikinci sınıftaki öğrenci için de yaklaşık aynı tutarda harcama gerekiyor. Üçüncü sınıfa başlayacak öğrencinin masrafı 129 milyon 800 bin, dört ve beşinci sınıflara başlayacak öğrencilerin masrafı 159 milyon 900 bin lirayı buluyor.
İlköğretim altıncı sınıfa başlayacak öğrencinin toplam masrafı ise 183 milyon 300 bin liraya ulaşıyor.
Lisede masraf artıyor
Lise birinci sınıfa başlayacak bir öğrenciye, kitap için 18 milyon 150 bin, kırtasiye için 14 milyon, giyecek için 158 milyon 600 bin, çanta, suluk gibi diğer ihtiyaçlar için 25 milyon olmak üzere toplam 215 milyon lira harcama yapılacak. Bu yıl lise iki ve üçüncü sınıfa okuyacak öğrenciye ise kitap için 19 milyon 600 bin, kırtasiye için 14 milyon, giyecek için 188 milyon ve diğer harcamalar için 25 milyon lira olmak üzere 246 milyon 600 bin lira harcanacak.
Kitaba 196 trilyon
Ders kitabı pazarı her yıl olduğu gibi bu yıl da kontrol altında değil. Milli Eğitim Bakanlığı'na bir rapor sunarak, ders kitaplarının 'eğitimi kolaylaştırıcı bir araç olmaktan çıkıp büyük bir rant getirisine' dönüştüğü uyarısında bulunan Eğitim-Sen'den bir yetkili, velilerin ders kitapları için yapacağı harcamaları da şöyle özetledi: "Bir ilköğretim öğrencisi üç-beş adet, ortaöğretim öğrencisi de sekiz-dokuz adet ders kitabı kullanacak. Sınıflarda kullanılacak kitap sayısını ortalama altı olarak düşündüğümüzde 15 milyon öğrencinin toplam 90 milyon adet kitap kullanacağı sonucu ortaya çıkmaktadır. Kitaba yapılan yüzde 41'lik zamdan sonra asgari ücret ile çalışan bir velinin, iki çocuğunu okutmasının değeri, bir yıllık gelirine karşılık gelecek.
Son yapılan zamla kitapların ederi iki ile dört milyon lira arasında olacak. Bir velinin her bir kitap için ortalama 2.2 milyon lira ödeyeceğini düşündüğümüzde 90 milyon adet kitabın toplam ederi 196 trilyon liraya ulaşacak."
Ödünç kitap projesi rafta
Kitap pazarına hâkim olmak ve kitap harcamalarını daraltmak için öğrenciye ödünç kitap verilmesi projesi üzerinde iki yıldır çalışan Milli Eğitim Bakanlığı ise bu çalışmalardan hiçbir sonuç alamadı.
Avrupa Birliği'ne (AB) üye ülkelerde yaygın olarak uygulanan 'ödünç kitap' sistemi, öğrenciye verilen kitabın yalnızca bir yıl değil en az beş yıl kullanılmasını sağlıyor. Öğrenciler, okul yönetimi tarafından dağıtılan ders kitaplarını yıl sonunda yine okul yönetimine teslim ediyor. Kitaplar beş yıl kullanılacak kalitede ve standartta hazırlandığı için kullanımda hiçbir zorluk çekilmiyor.
Zorunlu bağış yasak
Velileri ekonomik krizde biraz olsun rahatlatmak için açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, "Kayıtlar sırasında veliden zorla bağış alınması yasaktır. Bu yola başvuranlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Şikâyeti olan bize başvursun" dedi. Zorunlu bağış konusunda okul yönetimleri de uyarılarak velilere baskı uygulanmaması istendi.
***
Okullarda kayıtlar başladı
İlköğretim okulları: 20 Ağustos Pazartesi gününden itibaren okullar açılıncaya kadar kayıt yaptırılabilecek.
Ortaöğretim okulları: 20 Ağustos-7 Eylül 2001 tarihleri arasında kayıtlar kabul edilecek.
Fen ve Anadolu liseleri: Kesin kayıtlar 20-24 Ağustos, ön kayıtlar 27-31 Ağustos, ön kayıt sonucu kesin kayıtlar 4-7 Eylül günleri arasında yapılacak.
Anadolu güzel sanatlar liseleri: Ankara, İstanbul ve İzmir'de gerçekleştirilip
sonuçlandırılan yetenek sınavları diğer illerde 20-21-22 Ağustos günlerinde yapılacak. Bu sınavların sonuçları 24 Ağustos 2001 günü mesai saati bitimine kadar okullarda ilan edilecek. Sınavı asil listeden
kazanan öğrencilerin kesin kayıtları 27-31 Ağustos günlerinde yapılacak. Açık kontenjan kalması durumunda yedekten kayıt hakkı kazanan öğrencilerin listeleri 31 Ağustos'ta ilan edilecek. Bu öğrencilerin kayıtları ise
3-6 Eylül tarihlerinde yapılacak.
Süper liseler: Hazırlık sınıflarına ön
kayıtlar 27-31 Ağustos'ta kabul edilecek.
Kesin kayıt hakkı kazanan öğrencilerin listeleri 3 Eylül'de okullara asılacak. Öğrencilerin kesin kayıt işlemleri 4-6 Eylül günlerinde yapılacak. Okulda boş kontenjan bulunması halinde 13-14 Eylül 2001 tarihlerinde listedeki sıraya göre kayıt gerçekleştirilecek.