Okula başlamak: 450 TL

ANKARA - Bağımsız Eğitimciler Sendikası (BES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, okul alışverişinin yanı sıra Ramazan Bayramı ve ardından kış mevsimi nedeniyle başlayacak zorunlu harcamalarla, vatandaşın bütçesinde oluşacak ‘kara deliğin’ çok daha büyük olacağını, bir öğrencinin başlangıç maliyetinin 450 TL’yi bulacağını bildirdi.
Avcı, dün yaptığı yazılı açıklamada, özellikle dar ve sabit gelirli ailelerin okul masraflarını karşılamakta büyük sıkıntı ve zorluklar yaşadığını ifade ederek, okul yönetimince tespit edilen ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarının kıyafet, kırtasiye, beslenme harçlığı ve servis ücretlerinin devlet tarafından karşılanmasını istedi.
Ekonomik krizin ardından vatandaşın alım gücünün daha da düştüğünü buna karşın vatandaşın cebine giren paranın değişmediğini belirten Avcı, “Yıllardır dağıtılan ücretsiz ders kitabı politikasını biraz daha geliştirelim ve okul yönetimlerince tespit edilen ihtiyaçlı ailelerin çocuklarının kıyafet, kırtasiye, beslenme harçlığı ve servis ücretlerini de devlet tarafından karşılayalım. Eğitimin mutfağında çalışan öğretmenlerimizin ve tüm eğitim çalışanlarının çocuklarının da bu uygulamadan faydalanmasını öneriyorum” dedi.
Okula yeni başlayacak bir çocuğun giysi ve kırtasiye masrafının 250 TL olduğunu, ek olarak spor malzemesi, çanta ve ayakkabı masraflarıyla birlikte bu rakamın 450 TL’ye kadar çıkabildiğini vurgulayan Avcı, okul servis masraflarının ayrıca ele alınması gerektiğini belirtti. Avcı lisede okuyan bir öğrencinin giysi masraflarının ise en az 500 TL’den başladığını, liselerde ek masraflarıyla birlikte genel eğitim giderinin 800 TL’ye çıktığını belirtti. (Radikal)