Okula döndüren mektup

Ailesi tarafından okuldan alınan kız öğrenci, mektup gönderdiği öğretmeni sayesinde yeniden sınıfına kavuştu.

BİTLİS - Ailesi tarafından okuldan alınan kız öğrenci, mektup gönderdiği öğretmeni sayesinde yeniden sınıfına kavuştu. Bitlis'in Ahlat ilçesinde Ovakışla Beldesi İlköğretim Okulu öğrencisi 12 yaşındaki Muhabbet Bulut, 4. sınıfa başlayacağı sırada ailesi tarafından okula gönderilmedi.
Muhabbet, aynı okula giden erkek kardeşi aracılığıyla öğretmeni Eda Özben'e mektup yazdı. Küçük kız, mektubunda şöyle dedi:
'Okumak istiyorum'
"Sevgili öğretmenim. Sanmayın ki, kendi isteğimle okula gelmiyorum. Okulu çok seviyorum. Arkadaşlarımı, en çok da sizi özledim. En çok istediğim okumaktı. Gelecek hafta karneler alınacakmış. Ne yazık ki ben alamayacağım.
Boş ver, ne olursa sağlıcakla olsun. Karnemin iyi gelmesi önemli değil, benim istediğim sizin sağlıcakla kalmanız, unutmayın ki ben her zaman okula gelmeyi istemişim. Sizi çok seviyorum."
Mektuptan çok etkilenen öğretmen Eda Özben, 3. sınıfı başarıyla bitiren öğrencisinin okula devam edebilmesi için ailesiyle görüştü, ancak sonuç alamadı. Muhabbet'e cevap yazan öğretmeni, yaşananları şöyle anlattı:
"Ona, elimden geleni yapacağımı yazdım ve durumu okul idaresine bildirdim.
İdare, aileyi ikna etti ve Muhabbet'in ikinci yarı okula devamı sağlandı. Muhabbet çok zeki ve başarılı bir öğrenci. Bu tür olaylar yörede sık sık oluyor. Muhabbet, okula geç başlamasına rağmen, derslere uyum sağlayıp arkadaşlarının seviyesine ulaştı. Fırsat verilmesi halinde o, üniversitede okuyacak yetenekte biri."
Muhabbet, ailesinin kendisini tarlada çalıştırmak ve hayvanlara bakmak için okula göndermediğini söyledi. Ailesine okula gitmek için yalvardığını belirten küçük kız, "Öğretmen olmak, insanlara doğru ve yanlışları öğretmek istiyorum. Öğretmenim çok şanslı. Çünkü benim gibi okula gönderilmeme durumu olmamış. Aslında ben de şanslı sayılırım, böyle bir öğretmenim var" dedi.