'Okula gelene kimlik sorun'

13 yaşındaki ilköğretim öğrencisi E.Ş'nin 'UNICEF görevlisiyim' diyen bir sabıkalı tarafından kaçırılıp tecavüze uğramasının ardından Emniyet Genel Müdürlüğü, okullara 'sapık' uyarısı yaptı.

ANKARA - 13 yaşındaki ilköğretim öğrencisi E.Ş'nin 'UNICEF görevlisiyim' diyen bir sabıkalı tarafından kaçırılıp tecavüze uğramasının ardından Emniyet Genel Müdürlüğü, okullara 'sapık' uyarısı yaptı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) olayla ilgili soruşturma başlattı.
Şehit Kubilay İlköğretim Okulu öğrencisi, kaçırıldıktan 16 gün sonra, polise yapılan ihbar sonucu, Ovacık'ta bir gecekonduda bulunmuştu. Aynı gecekonduda ele geçirilen inşaat işçisi M.A. ise tecavüz suçlamasıyla gözaltına alınmıştı. M.A. ifadesinde E.Ş.'yi okulda tanıyıp kaçırdığını söylerken okul yönetimi, kaçırılma olayının okul dışında gerçekleştiğini iddia etti.
Bu arada; Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan, Milli Eğitim Bakanlığı'nın, tüm okulları şüpheli şahıslara karşı uyardığını açıkladı. Sözcü Çalışkan, dün düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:
Emniyet-MEB işbirliği
"Teşkilatımız, bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte çalışıyor. Okul yöneticilerine de çok iş düşüyor. Okulların etrafında gezinen şüpheli kişilere, 'Yardım için geliyoruz' diyenlere kimlik sorgulaması gerekiyor. Bakanlık, okulları, bu tip kişilere karşı uyardı."
Yeni eğitim-öğretim yılıyla birlikte okul çevrelerinde gerekli önlemleri aldıklarını kaydeden Çalışkan, E.Ş.'yi kaçıran M.A.'nın robot resimlerinin neden basına dağıtılmadığının sorulması üzerine; "Robot resimlerin basına ve kamuoyuna gösterilmesi gerekli. Ben böyle yapıldığını sanıyordum" dedi.
Zanlı M.A: Okulu gezdirdiler
Sorgusu Ankara Asayiş Şubesi'nde süren zanlı M.A.'nın polise verdiği ilk ifade ise E.Ş.'nin okuldan kaçırıldığı iddiasını güçlendirdi. M.A., polise kaçırma olayından önce birkaç kez okula gittiğini ve kendisini UNICEF görevlisi olarak tanıttığını söyledi. M.A., "Öğretmenler bana okulu gezdirdi, kimlik bile sormadılar" dedi. Burs verilecek öğrencileri belirlemek bahanesiyle okul yönetiminden fakir öğrencilerin listesini istediğini ve okul yönetiminin kendisine dokuz kişilik bir liste verdiğini öne süren M.A., bu öğrencilerle daha sonra okul dışında buluştuğunu ve E.Ş.'yi kaçırdığını söyledi. İnşaat işçisi olan ve 1998 yılında 'işyerinden hırsızlık' suçundan hakkında işlem yapılan M.A.'nın, polisteki sorgusu sürüyor.
Okulun iddiası
E.Ş.'nin okuldan alındığı iddiasını yalanlayan bir okul yöneticisi ise olayın şöyle geliştiğini anlattı: "Zanlı M.A., E.Ş. ve diğer öğrencilerle, okul yakınındaki parkta tanışmış. M.A., kaçırma olayından bir gün önce, bazı öğrenci ve velileri muhtarlık önünde toplamış. Kendisini UNICEF görevlisi diye tanıtp, yardıma muhtaç öğrencileri belirleyeceğini söylemiş. 17 öğrenci ve bazı velilerle bir gün sonra yeniden muhtarlık önünde buluşmuş. Velileri, 'Etlik Lisesi'ndeki fakir öğrencileri de belirlemem gerek' diye lisenin önüne götürmüş. Bu arada öğrenci ve velilerin büyük bölümü, 'Bu adam sahtekâr' diye grubu terk etmiş. Lise önüne geldiklerinde, yanında sadece bir erkek öğrenciyle E.Ş. kalmış. M.A. erkek öğrenciye 'Akşam oldu, sen evine git, ben de bu kızı evine bırakayım' diyerek E.Ş ile kayıplara karışmış.


    http://www.radikal.com.tr/7608927608920

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.